Gdy pytałam ludzi, czym dla nich jest kultura, reakcje były różne. Jedni mówili: nie ma sprawy, opowiem ci, inni twierdzili, że zbyt trudno jest tak bez przygotowania w kilku słowach opowiedzieć, czym jest kultura...
Na ile sposobów można myśleć o kulturze? Na wiele, szczególnie gdy ludzi dzielą granice państw, tradycje kulturowe i historia.
Czym dla Ciebie jest kultura? - Ilu ludzi, tyle odpowiedzi. Na to pytanie odpowiedział nam Niemiec, dwóch Ukraińców i trzy Polki: Natalia Siuda, Małgorzata Piaścik i Anna Desponds, uczestnicy warsztatów medialnych dla działaczy organizacji pozarządowych, które odbyły się w dniach 20-27 marca w niemieckim Ossmannstedt. O kulturze mówili w różnych językach – po angielsku, polsku, rosyjsku.
***
Streszczenie wypowiedzi:
Sebastian Schröder - Esch mówi, że kultura nie ma granic i nie istnieją kultury narodowe – to hasło wykorzystują dla swych celów tylko nacjonaliści i rasiści. Z kolei Oleksandr Łysow z Ukrainy uważa, że kultura to część tożsamości narodu, to jego dusza. Maksim Demczenko z Ukrainy traktuje kulturę jako coś podstawowego – dla niego kultura to asfalt na drogach, chodniki, zatrzymywanie się na pasach, aby przepuścić pieszego czy pomoc przy zdejmowaniu płaszcza fajnej dziewczynie, a Polki?….. sami posłuchajcie!
Rozmawiała Edyta Jasiukiewicz