Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Kiedy każdy mówi innym językiem - posłuchaj!
W oknie - Sebastian Schroeder – Esch, fot. Natalia Siuda - mat. prasowe
W oknie - Sebastian Schroeder – Esch, fot. Natalia Siuda - mat. prasowe

Młodzież z czterech krajów: Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Polski spotkała się w Niemczech na warsztatach medialnych dla młodych działaczy trzeciego sektora. To było pierwsze z trzech szkoleń. Kolejne odbędą się w czerwcu, w Elblągu i we wrześniu, w Ługańsku na Ukrainie. 

 

Warsztaty zorganizowane przez niemiecką Weimar – Jena – Akademie, Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Ukraińskie Stowarzyszenie Miast i Regionów w Ługańsku, odbyły się w dniach 20-27 marca.

Organizatorzy już w kwestionariuszu dla przyszłych uczestników zaznaczyli, że nieznajomość języka angielskiego nie dyskwalifikuje kandydatów. Dzięki temu czternaście osób, które uczestniczyły w szkoleniu, porozumiewała się mieszanką czerech języków. Stwarzało to czasem sytuacje komiczne, ale nigdy nie było znaczącą przeszkodą w porozumiewaniu się. Pozwoliło to wręcz na lepsze zintegrowanie się osób, które musiały się trochę postarać, aby zostać zrozumianymi.

O tym, dlaczego przyjęto właśnie taką formę warsztatów i jak Niemcom współpracuje się z mieszkańcami krajów zza ich wschodniej granicy, opowiada - po angielsku - Sebastian Schroeder – Esch, koordynator projektu ze strony niemieckiej.

 

Rozmawiała Edyta Jasiukiewicz

***

Streszczenie rozmowy:

W wywiadzie Sebastian mówi o tym, że w Niemczech niewielu ludzi interesuje się krajami, które leżą na wschód od Odry. On sam odwiedzając te państwa, znając języki polski, rosyjski, porozumiewając się w tych językach, zawsze czuje się mile widziany.

Sebastian po raz pierwszy organizował projekt, w którym angielski nie był językiem warsztatów - to z jednej strony problem, bo w takiej sytuacji trzeba tłumaczyć niezrozumiałe kwestie, trzeba poświęcić trochę więcej czasu na pracę. Jednak z drugiej strony, nie można odbierać ludziom szans na uczestniczenie w ciekawych wydarzeniach i projektach tylko i wyłącznie dlatego, że nie znają angielskiego... 

Na końcu radiowego materiału Sebastian przedstawia się w... czterech językach, którymi posługuje się całkiem nieźle... 

 

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11988
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171326

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.