Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.04.2010 11:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Downtown - miasto Downów
Marta Dzido
Marta Dzido
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Na spotkanie autorskie z Martą Dzido - pisarką, reżyserką, dziennikarką TVP Kultura zaprasza jutro, 27 kwietnia o godz. 18.00 Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Elblągu i Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida. Spotkanie, które odbędzie się w sali audiowizualnej, poprzedzi projekcja filmu Downtown - miasto Downów w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Jak przypomina Arkadiusz Kowalczyk, Marta Dzido debiutowała mini-powieścią o aborcji Ślad po mamie, która znalazła się w antologii Proza życia (2003) i została wznowiona jako osobna książka w 2006 roku.

Powieść Małż jest jej debiutem książkowym. Publikowała m.in. w Ha!arcie e-obiegu, Przekroju, Feminotece i Lampie. Zawodowo zajmuje się realizacją i produkcją różnych form filmowych i telewizyjnych. W dorobku ma filmy krótkometrażowe, m.in. impresje o swojej córce Weronice Jeden dzień z życia małej dziewczynki oraz film o prawach dziecka To my.

Zrealizowała także reportaż o Paktofonice dla TVP Kultura, film dokumentalny o Józefie Henie. Jest autorką zdjęć do dokumentu Podziemne państwo kobiet oraz - razem z Piotrem Śliwowskim - Downtown - miasto Downów.

W 2007 roku otrzymała stypendium Homines Urbani oraz ministra kultury w dziedzinie literatury. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu fabularnego Poza zasięgiem - na motywach własnej prozy.

Wieczór autorski w sali audiowizualnej, na który zapraszają: elbląski oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka Elbląska, rozpocznie się o godz. 18.

Spotkanie poprzedzi pokaz filmu Downtown - miasto Downów, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

- To opowieść o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń: Wiosenną Czarodziejkę, Gwiazdę hip-hopu, Kierowcę Samochodu, Divę Operową, Gospodynię Domową, Malarza i inne. Przez półtora roku twórcy filmu towarzyszyli z kamerą bohaterom projektu, filmowali pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowali kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania - informuje Arkadiusz Kowalczyk. - Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są?

Spotkanie odbędzie się dzięki finansowej pomocy Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179369

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.