Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.03.2010 09:03 Miasto:Elbląg Kategoria:Etnografia Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Gado-gado czyli indonezyjski groch z kapustą
Jedno ze zdjęć
Jedno ze zdjęć

Spotkanie z Indonezją proponuje jutro, w sobotę, 27 marca, elbląski Światowid. Kulturę tego kraju przybliżą zdjęcia polskich studentów i film Miłość do podziału.


Impreza odbędzie się dzięki współpracy z Kołem Naukowym Studentów Etnologii UMK w Toruniu. Od jutra, na I i II piętrze będzie można oglądać fotografie, których autorami są studenci studiów kulturowo-językowych.

- Wszystko rozpocznie się o godz. 15 pokazem filmu w sali kameralnej kina. Następnie zaprosimy do obejrzenia zdjęć - mówi Helena Wojciechowska z Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Bezpłatną projekcję filmu Miłość do podziału poprzedzi krótki wstęp Dobrochny Olszewskiej, studentki z Koła Naukowego Studentów Etnologii, autorki części zdjęć, która przez rok mieszkała w Indonezji.

Miłość do podziału to trzy nowele o trzech kobietach w różnym wieku, z różnych klas społecznych i grup etnicznych. Jedna z nich jest Sumatry, druga z Jawy, trzecia należy do mniejszości chińskiej. Tym, co łączy bohaterki, jest życie w poligamii...

Prace, które zaprezentuje Światowid, stanowią część wystawy Gado-gado, indonezyjski groch z kapustą, która otwarta została 8 czerwca ubiegłego roku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

- Kapusta, fasolka, kiełki, ziemniaki i jajka w sosie z orzeszków i papryczek chilli - to tylko niektóre ze składników jawajskiego gado-gado. Potrawa ta jest mieszanką smaków zdawałoby się nie do pogodzenia, stąd w języku indonezyjskim pełni rolę naszego grochu z kapustą - opowiada Dobrochna Olszewska. - Najlepiej też oddaje charakter kultury indonezyjskiej - złożonej z setek języków, kultur, różnorodnych grup etnicznych i lokalnych smaczków kilku tysięcy zamieszkanych wysp. Nasze fotograficzne gado-gado składa się więc tylko z kilku wybranych składników, czerpiąc przede wszystkim z Jawy, Sumatry i Bali, ale też z kolorytu mniejszych wysepek archipelagu Nusa Tenggara (Flores, Sumby, Lembaty i Roti) i niewielkiego Siberutu. Stara się ukazać zarówno kultury lokalne, jak i to, co je łączy, tradycję i współczesność, barwne ceremonie i codzienność - również barwną i osadzoną w pięknych krajobrazach, ale często trudną. Wszystko to otaczało nas przez rok studiów w Indonezji, składało się na naszą codzienną rzeczywistość i choć fotografie mogą przekazać tylko niektóre aspekty tej kultury, wybraliśmy zdjęcia, które w naszym odczuciu są jej najbliższe, oddając atmosferę Indonezji nam znanej, odbiegającej od klisz z przewodników i relacji turystycznych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789150

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.