Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.03.2010 11:10 Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Brak
Plecionkarskim szlakiem Wisły
Okładka książki
Okładka książki

Jesteśmy grupą znajomych skupionych przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego z Woli Sękowej. Są wśród nas: mistrz koszykarz - plecionkarz, etnolodzy i instruktorzy rzemiosła artystycznego. Podróżujemy po Polsce w poszukiwaniu tradycyjnych plecionkarzy, drobnych rzemieślników, schowanych we wnętrzach swych domów kontynuatorów lokalnych tradycji, jak i dyplomowanych twórców ludowych. Interesuje nas ich życie i praca - z jakich materiałów korzystają, jak je pozyskują i co wykonują - nakładem stowarzyszenia Serfenta ukazała się książka, do której warto zajrzeć.

Książka Plecionkarskim szlakiem Wisły to część projektu dotyczącego dokumentacji oraz popularyzacji twórczości tradycyjnych plecionkarzy, którzy żyją i działają w dolinie Wisły.

- Zależało nam na zbadaniu współczesnej kondycji plecionkarstwa, obecnie używanych form i materiałów, zachowanych tradycji, pieśni, jak też rynku zbytu i przyszłości dla tej dziedziny rękodzieła. Dążyliśmy do uchwycenia technicznych szczegółów związanych z wyplataniem, aby móc włączyć poznane umiejętności do własnego warsztatu pracy, jako instruktorów rękodzieła artystycznego - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia Serfenta.

Z materiałów wizualnych i audiowizualnych, jakie powstały w czasie badań terenowych, została przygotowana wystawa fotograficzna.

Jest ona prezentowana w ośmiu instytucjach kulturalnych: Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Muzeum - Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Wisły w Tczewie oraz Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Ekspozycji towarzyszą prezentacje plecionkarskiej twórczości ludowej, warsztaty wikliniarskie, a także pokazy filmu dokumentalnego, powstałego w ramach projektu.

Książka Plecionkarskim szlakiem Wisły ma charakter popularno-naukowy. Na dołączonej do niej płycie CD znajduje się najciekawszy i najcenniejszy materiał z wypraw terenowych.

- Przemierzając wciąż nowe miejsca na szlaku doliny Wisły szukamy odpowiedzi na pytanie: czy ta dla nas szczególna i piękna, dziedzina tradycyjnego rękodzieła ma szanse przetrwać? Jak długo? - Nie potrafimy udzielić odpowiedzi. Dlatego postaramy się pokazać wszystko to, czego doświadczamy podczas naszych wypraw. Różnorodności surowców, technik i typów plecionek, ale nade wszystko ludzi, którzy pracują i tworzą w zaciszu polskiej wsi. Spotkać się z nimi, porozmawiać i wreszcie... zachwycić tym, co spod ich rąk powstaje... - piszą autorzy tej ciekawej publikacji.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7754181

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.