Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.03.2010 09:09 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Salon Polityki: Inny – obcy i bliski
Dmitrij Strelnikoff - rosyjski pisarz, biolog oraz dziennikarz
Dmitrij Strelnikoff - rosyjski pisarz, biolog oraz dziennikarz

Prof. Ludwik Stomma, dziennikarz Dmitrij Strelnikoff oraz reżyser Giovanny Castellanos będą gośćmi red. Mirosława Pęczaka w Salonie tygodnika Polityka w Elblągu.

 

Najbliższe spotkanie w Salonie Polityki odbędzie się 26 marca, o godz. 18, w sali U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej.

Jak przypomina Arkadiusz Kowalczyk z BE, Ludwik Stomma jest antropologiem, publicystą, pisarzem. Był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował również w instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W 1981 roku wyemigrował do Francji, gdzie został profesorem Ecole Pratique des Hautes Etudes (Sorbonne, Paris). Jest autorem kilkunastu książek naukowych, historycznych i biograficznych. Od 1990 roku jest też stałym felietonistą tygodnika Polityka; autor zbioru felietonów Nalewka na czereśniach oraz Słownika polskich wyzwisk, inwektyw i określeń pejoratywnych.

Z kolei Dmitrij Aleksandrowicz Strelnikoff jest rosyjskim pisarzem, biologiem oraz dziennikarzem telewizyjnym, radiowym i prasowym. W swojej twórczości posługuje się językiem rosyjskim i polskim. Autor blisko dwustu publikacji prasowych w Rosji i Polsce; bard, którego piosenki zostały wydane w prestiżowej serii Bardowie Rosji.

Strelnikoff jest absolwentem Zaocznej Szkoły Matematycznej Uniwersytetu Moskiewskiego im. M.W. Łomonosowa oraz wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie mieszka w Warszawie. Urodził się w 1969 roku, w Rosji - w granicach dawnego ZSSR, w Azji Środkowej, w mieście Ałma-Ata - stolicy Rosyjskiego Siedmiorzecza (obecnie terytorium należące do suwerennego państwa Kazachstan).

Giovanny Castellanos - kolumbijski reżyser, od kilku lat mieszkający w Polsce. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego. Ma w swoim dorobku wiele spektakli teatralnych i performance wyreżyserowanych w Polsce, USA, Niemczech.

Związany z Fundacją Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Teatralnym Łaźnia (Kraków). Reżyserował m.in. w elbląskim teatrze - Na pełnym morzu S. Mrożka oraz Pamiętniki Adama i Ewy M. Twaina.

Warto dodać, że w sobotę, 27 marca, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka będzie miała miejsce światowa prapremiera sztuki Ruski miesiąc, na podstawie powieści Dmitrija Strelnikoffa o tym samym tytule.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11275
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7905078

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.