Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.03.2010 04:28 Miasto:Elbląg Kategoria:Etnografia Autor:Edyta Jasiukiewicz, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pogrzeb żuru i śledzia
Stół wielkanocny z ubieglorocznej edycji imprezy
Stół wielkanocny z ubieglorocznej edycji imprezy
Ze świętami Wielkanocy wiąże się wiele zwyczajów ludowych. Należy do nich także Pogrzeb Żuru i Śledzia, który po raz drugi odtworzy Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W sobotę, 27 marca, będzie też można wziąć udział w Wielkanocnym Jarmarku Sztuki Ludowej, pokazie dekorowania stołu wielkanocnego czy konkursie na babę i mazurek wielkanocny.

Pogrzeb żuru i śledzia to dawny ludowy zwyczaj wielkanocny, kiedy to w Wielki Post pożywienie najczęściej ograniczało się do żuru i śledzi. Nie jedzono nie tylko mięsa i tłuszczów roślinnych, ale również nabiału i cukru. Gdy więc post dobiegał końca, odbywał się tzw. pogrzeb żuru i śledzia.

Wynoszeniu z domu śledzia i żuru towarzyszyły żartobliwe przyśpiewki i okrzyki. Śledzia, wyciętego z drewna lub tektury, wiązano na grubym powrozie i na wierzbie wieszano nad drogą, a garnek z żurem zakopywano poza wsią...

W przedświąteczną sobotę w Światowidzie odbędzie się także pokaz dekorowania stołu wielkanocnego oraz konkurs na aranżację takiego stołu, w którym wezmą udział elbląskie firmy gastronomiczne.

Głównym punktem programu będzie coroczny Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej. Zobaczyć i kupić będzie można rękodzieło ludowe. Z kolei najmłodsi będą mogli nauczyć się wykonywania palm wielkanocnych oraz zdobienia pisanek.

- Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w dwóch otwartych konkursach: na babę i mazurek wielkanocny oraz na palmę wielkanocną, które zostaną rozstrzygnięte w czasie imprezy - zachęca Iwona Grajkowska ze Światowida.

Aby wziąć udział w wybranym konkursie, należy w dniu jarmarku, w godz. 10-12, dostarczyć własnoręcznie przygotowaną babę, mazurek i/ lub palmę do Centrum Spotkań Europejskich.

Najważniejszymi kryteriami oceny ciast będą walory estetyczne i smakowe. Palmy mają być tradycyjne, wykonane z naturalnych tworzyw, z tradycyjnymi formami zdobniczymi i nie mogą być wyższe niż 2 metry. Głównym kryterium oceny będą tu walory artystyczne i estetyczne oraz rodzaj wykorzystanych materiałów.

Prace muszą być opisane, na dołączonej kartce powinny znajdować się: imię i nazwisko osoby lub dane członków zespołu, który wykonał pracę, adres i numer telefonu. Wyniki konkursów zostaną zamieszczone na stronie internetowej.

***

A oto program:

godz. 11-14 - Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej - stoiska z rękodziełem ludowym

godz. 12-12.30 - pokaz dekorowania stołu wielkanocnego

godz. 13 - rozstrzygnięcie konkursu na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich firm gastronomicznych

godz. 13.30 - rozstrzygnięcie konkursu na palmę wielkanocną

godz. 13.45 - rozstrzygnięcie konkursu na babę i mazurek wielkanocny

godz. 11-13 - Kącik Małego Plastyka - nauka wykonywania palm i malowania pisanek

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158780

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.