Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.03.2010 03:30 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:Edyta Jasiukiewicz, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Duńczyk po francusku w Nowym Jorku
Dzieło, które 27 marca będzie premierowo przedstawiane w Met, obfituje w debiuty
Dzieło, które 27 marca będzie premierowo przedstawiane w Met, obfituje w debiuty

27 marca elbląskie kino Światowid organizuje kolejną bezpośrednią transmisję z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tym razem będzie można zobaczyć i usłyszeć operę Hamlet skomponowaną przez Ambroise Thomasa.

Ambroise Thomas to XIX-wieczny francuski kompozytor, przez ponad dwadzieścia lat dyrektor konserwatorium w Paryżu. Skomponował m.in. dwadzieścia oper oraz trzy balety; jest, obok Charlesa Gounoda, jednym ze współtwórców francuskiej opery lirycznej.

Jego najsłynniejsza opera Mignon doczekała się 1000 wystawień w ciągu pierwszych 30 lat, co nie udało się żadnej innej francuskiej operze. Innymi, cieszącymi się uznaniem dziełami operowymi kompozytora, były Hamlet i Francesca da Rimini.

Premiera odbyła się 9 marca 1868 roku; publiczność tłumnie przychodziła do Opery Paryskiej na to przedstawienie i nikomu zbytnio nie przeszkadzały zmiany i uproszczenia dokonane w szekspirowskim oryginale przez autorów libretta: Michaela Carré i Julesa Barbiera.

Hamlet Thomasa opowiada o losach duńskiego księcia, którego duszą targają wątpliwości. Książę, pogrążony w smutku po śmierci ojca, ma żal do matki, królowej Gertrudy, za szybkie powtórne małżeństwo. Ukazuje mu się Duch ojca, wyznający straszną prawdę - oto król został zamordowany przez swego brata, Klaudiusza. Hamlet poprzysięga zemstę na stryju.

Wobec planów zgładzenia Klaudiusza, miłosne rozterki głównego bohatera odsuwają się na dalszy plan. Ofelia rozpacza, jest przekonana, że Hamlet już jej nie kocha. Przejmująca scena szaleństwa Ofelii, należy do jednej z najsłynniejszych w historii opery.

Dzieło, które 27 marca będzie premierowo przedstawiane w Met, obfituje w debiuty. Pierwszy raz dla tego teatru pracują reżyserzy: Patrice Caurier i Moshe Leiser, a także pozostali realizatorzy, po raz pierwszy w Met wystąpi Toby Spence (Laertes). W postać tytułową wcieli się Simon Keenlyside, a w roli Ofelii wystąpi Marlis Petersen, która zastąpi Natalie Dessay.

Początek o godz. 18.

 

Libretto: Michel Carré, Julies Barbier
Kierownictwo muzyczne: Luis Langrée
Występują: Natalie Dessay, Jennifer Larmore, Toby Spence, Simon Keenlyside, James Morris
czas trwania: 3 h 43 min (1 przerwa)

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11988
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171344

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.