Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Tak to ze lnem było...
W czasie wernisażu zaplanowano pokaz tradycyjnego tkania na odrestaurowanych krosnach
W czasie wernisażu zaplanowano pokaz tradycyjnego tkania na odrestaurowanych krosnach

Len należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Przez wieki służył do wyrobu tkanin przeznaczonych na odzież i bieliznę, wyplatano z niego sieci i skręcano powrozy. Rękodzieło to, do niedawna istotny element codziennego życia wsi, odchodzi jednak w zapomnienie. Tradycje ludowego tkactwa przypomni wystawa w Kwidzynie. Wernisaż - w najbliższy czwartek, 18 marca.

Tytuł wystawy: Jak to ze lnem było nawiązuje oczywiście do przedstawionej w formie baśni, pełnej uroku opowieści o lnie Marii Konopnickiej.

Ekspozycję przygotował Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Znajdą się na niej obiekty ze zbiorów: Muzeum w Kwidzynie - Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddziału Etnografii, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Autorką koncepcji i scenariusza jest Barbara Maciejewska.

Ludowe tkactwo to rzemiosło tradycyjnie przypisywane kobietom.

- Wystawa ukazuje proces obróbki lnu od momentu posiania ziarna, do uzyskania niezbędnego niegdyś w każdym gospodarstwie lnianego płótna, z jednoczesną rejestracją bogatej obrzędowości, która od wieków towarzyszyła temu zajęciu - wyjaśnia kurator kwidzyńskiej prezentacji i  kierownik muzeum w Kwidzynie Sylwia Tatara. - Pokażemy tradycyjne narzędzia do obróbki włókna lnianego i fotografie dokumentujące ich zastosowanie.

Uprawa i obróbka lnu była procesem długotrwałym, który wymagał dużego wysiłku ze strony człowieka. Tkactwo, końcowy etap obróbki włókna, towarzyszyło człowiekowi niemal od początków jego egzystencji. Tkanie było do niedawna zajęciem powszechnym, a umiejętność tę przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, istota procesu splatania pozostała niezmienna od wieków.

W polskiej tradycji len spełniał również ważną rolę w życiu społecznym wsi i w ludowej obrzędowości. W długie jesienne i zimowe wieczory kobiety i dziewczęta zbierały się w izbie czeladnej we dworze lub w chatach na tzw. prządki. Pracę urozmaicano śpiewami, opowieściami, baśniami. Miała ona charakter spotkania towarzyskiego integrującego mieszkańców wsi...
 
Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa będzie miała charakter ekspozycji rodzinnej.

- Ścieżka edukacyjna, przeznaczona dla młodego odbiorcy, nawiązuje do utworu Marii Konopnickiej i jest połączona z elementami pouczającej zabawy. Ma ona zachęcić dzieci do przeczytania tej ciekawej lektury - informuje Sylwia Tatara. - Prezentacja zawiera również odniesienia do znanych legend, mitów, przypowieści związanych z procesem tkania i przędzenia.

Wernisaż w salach kwidzyńskiego zamku rozpocznie się o godz. 15. Będzie mu towarzyszyć pokaz tkania na odrestaurowanych krosnach ze zbiorów muzeum w Kwidzynie oraz poczęstunek.

Ekspozycja będzie czynna do 30 czerwca.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906907

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.