Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.03.2010 10:54 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Poeta fortepianu
W październiku w Elblągu ma się odbyć premiera przedstawienia Chopinowskie ścieżki – muzyka, wizja, taniec
W październiku w Elblągu ma się odbyć premiera przedstawienia Chopinowskie ścieżki – muzyka, wizja, taniec
Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii – to cytat z uchwały Sejmu ustanawiającej rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Centrum Spotkań Europejskich Światowid włącza się do działań, które mają na celu upowszechnianie dorobku genialnego muzyka.
Wkład największego polskiego kompozytora w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony. Inspirował m.in. Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, ale nie tylko, bo jak pisał Lew Tołstoj: Polaków można kochać już za to jedno, że mieli Chopina! Jego dzieła są ponadczasowe, a ich znaczenie wykracza poza wymiar artystyczny.  

Rok Chopinowski to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki, to także możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. Sztandarową inwestycją z okazji jubileuszu jest warszawskie muzeum Fryderyka Chopina w zabytkowym Zamku Ostrogskich na Tamce. Gruntownej rewitalizacji poddawane jest także miejsce narodzin artysty - Żelazowa Wola, a w Paryżu, Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie zaplanowano cykl koncertów Chopin w stolicach jego Europy.

Wiele miast i instytucji kultury planuje działania na nieco mniejszą skalę, ale z równym zaangażowaniem. Centrum Spotkań Europejskich Światowid będzie realizować interdyscyplinarny projekt edukacyjny Fryderyk Chopin – Oblicza Mistrza, który powstał we współpracy z Martą Osowską – Utrysko.  

Program ma pokazać szerokiej publiczności osobę twórcy z nowej perspektywy, poprzez konfrontację różnych technik artystycznych, na które wpływ miała jego twórczość.   

- Chcemy ukazać trzy oblicza Chopina, trzy światy, na których jego twórczość zostawiła swoje piętno: świat muzyki, wizji i tańca – mówi koordynatorka programu Magdalena Czarnocka. – Efektem kulminacyjnym będzie stworzenie przedstawienia muzyczno - tanecznego, w którym wystąpią uzdolnieni młodzi ludzie: muzycy, plastycy i tancerze. Premiera przedstawienia Chopinowskie ścieżki – muzyka, wizja, taniec jest planowana na październik.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10788992

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.