Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.03.2010 05:33 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:Edyta Jasiukiewicz, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Trochę komedii, trochę refleksji
Spróbujmy jeszcze raz - świetnie zagrane przez Cezarego Żaka i Joannę Żółkowską dwie jednoaktówki o relacjach damsko-męskich przypadły do gustu elbląskiej publiczności.

- Od 18 miesięcy nikt mnie nie pocałował. To sprawa kryminalna! - tak Joanna Żółkowska (grająca nowojorską policjantkę Margaret Heinz) odpowiedziała na nieśmiałe próby zalotów sąsiada i aktora Leona Rose'a (Cezarego Żaka).

Pierwsza część spektaklu to pełna trafnych obserwacji obyczajowych opowieść o dwojgu ludziach po przejściach. Choć sytuacja wygląda z pozoru beznadziejnie (bezrobotny aktor głośno ćwiczy operową arię, chcąc dostać rolę w reklamie pizzy, a zmęczona hałasem sąsiadka - policjantka przychodzi wypisać mu mandat), to od słowa do słowa bohaterowie przechodzą do zwierzeń i... zastanawiają się, czy warto dać życiu/ mężczyźnie/ kobiecie jeszcze jedną szansę.

W drugiej części małżeństwo z dwudziestoletnim stażem stara się uratować związek za pomocą ćwiczeń terapeuty z taśmy - doktora Oliovsky'ego. Ich związek pozostawia wiele do życzenia, a każde z nich na swój sposób stara się je ratować przed rozpadem. Dopiero wspólna próba, podjęta przy poradach doktora od orientalnej psychologii powoduje, że się otwierają i zaczynają rozmawiać o tym, co im doskwiera.

- Obnażać to ty się możesz przed obcym w parku, przed mężem możesz się rozebrać i ewentualnie mieć nadzieję - odpowiada Gus Frazier żonie, która wyznaje mu, że wstydzi się przed nim obnażać. Podobnie, jak aktor i policjantka z pierwszej jednoaktówki, tak i bohaterowie drugiej postanawiają dać sobie szansę.

W rozmowie z eswiatowid.pl Joanna Żółkowska i Cezary Żak stwierdzili, że Spróbujmy jeszcze raz to świetnie napisana sztuka, na której już od wielu lat ludzie śmieją się w tych samych miejscach, a sami aktorzy grając w niej doskonale się bawią...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11890
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10759407

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.