Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.02.2010 11:52 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, MH Placówka:Biblioteka Elbląska
Rzeźba i malarstwo Józefa Siwilewicza w Spatium Novum
Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 26 lutego o godz. 17.00 do galerii Spatium Novum na wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa elbląskiego artysty Józefa Siwilewicza. Na wystawie zobaczymy prace, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Głównym tematem i inspiracją stał się tym razem człowiek oraz cała sfera zmysłowa, erotyczna z nim związana. Wstęp wolny.

Jako artysta renesansowy Józef Siwilewicz nie ogranicza się do jednego medium wypowiedzi artystycznej - mówi o artyście z Elbląga Dariusz Przewięźlikowski. W spektrum jego zainteresowań plastycznych znajduje się rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika oraz małe formy witrażowe. Mimo różnych technik plastycznych, a może właśnie dlatego Siwilewicz posługuje się językiem koloru, formy i kontrastu.

Charakterystyczne dla artysty jest kontrastowanie koloru mocno podkreślone geometrią, która przenika w miękkie wręcz organiczne kształty. Postać, pejzaż, abstrakcja, portret czy martwa natura opierają się na tych samych zasadach tworzenia emocji obrazu - dzieła.

Mocnym gestem budowane rzeźby ceramiczne, nie ograniczają się jedynie do abstrakcyjnej formy. Ich kształt nawiązuje do postaci ludzkiej, czasami zaklętej w strzelistość gotyckich łuków, innym razem do wygnania z raju. Bogate fakturowo, monochromatyczne kolorystycznie dialogują ze sobą.

Tak jak w malarstwie Siwilewicza, tak i w rzeźbie przenika się geometria z organiczną linią formy. Artysta tworzy w ten sposób niepowtarzalny nastrój żywiołów, jakim jest glina.

Okiełznać cztery żywioły: wodę, powietrze, ziemię i ogień - marzenie filozofów i każdego artysty - w ceramice jest to możliwe."

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11275
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7905187

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.