Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.02.2010 01:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesłana, Edyta Jasiukiewicz Placówka:Biblioteka Elbląska
Spotkania przy książkach
W najbliższy wtorek, 23 lutego o godz. 18.00, pasją czytelniczą będzie się można dzielić w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, uwagą dyskutantów będą cieszyć się dwie pozycje: „Kobieta zaklęta w kamień" Marty Fox i „Flesz. Zbiorowy akt popświadomości" Hanny Samson.
Dyskusyjne Kluby Książki to, oparty na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, projekt Instytutu Książki. Czytanie książek też może być modne - taka idea przyświecała organizatorom projektu, który od początku 2007 roku objął biblioteki różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje już 29 klubów i wciąż przybywają nowe.
Obie książki napisane przez kobiety mówią o kobiecym życiu. Tak o nich piszą organizatorzy spotkania:

„Flesz. Zbiorowy akt podświadomości"

Kawa i ciasteczka. Ekskluzywny magazyn na stole. Wokół stołu - kobiety, w różnym wieku i o różnym temperamencie. Jedne nieśmiałe, inne zadziorne. Łączy je jedno: lubią plotki i ploteczki z wielkiego świata. O hollywoodzkich gwiazdach i rodzimych celebrytach. Taka wiedza, kto, z kim i dlaczego, budzi ogromne emocje. Bo jak być obojętną wobec nieprzyzwoicie drogich prezentów, które dostają ukochane gwiazdorów? Jak nie emocjonować się zdjęciem, na którym nie do końca widać, czy miała majtki, czy nie... Kocham takie gazety, bo budzą refleksje. Tak to by człowiek biegł przez życie i nawet nie zdążył pomyśleć - mówi jedna z kobiet biorących udział w badaniu fokusowym przed wprowadzeniem na rynek magazynu FLASH. I faktycznie, rozmowa o artykułach bardzo szybko zamienia się w opowieści z życia uczestniczek. O pięknej córce, która mogłaby zrobić karierę modelki, o braku gustu, perypetiach ze zmianami nazwiska po kolejnych mężach, cennym zegarku przypadkiem znalezionym na ulicy. I oczywiście o zdradach, miłości, pieniądzach i seksie. Kobiety dzielą się problemami, rozczarowaniami, sekretami... I choć to spotkanie nigdy się nie odbyło, choć nie ma rynku "FLASHA", książka Hanny Samson, zarazem śmieszna i smutna, jest bardzo prawdziwa.

„Kobieta zaklęta w kamień"

Emilia, główna bohaterka Kobiety zaklętej w kamień, pisarka w średnim wieku, cierpi na dziwną chorobę skóry, w wyniku której jej ciało stopniowo kamienieje. Pozornie spełniona, zakochana w obecnym partnerze kobieta, matka dorosłych dzieci, zaczyna szukać źródła choroby w swojej przeszłości. Wyrusza w podróż by stanąć twarzą w twarz z dramatyczną historią sprzed lat, która wciąż rani ją i jej najbliższych. Ostatecznie historia Emilii okazuje się opowieścią o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Zachęca do tego, żeby nie przegapić drugiej szansy na szczęście. A przede wszystkim - pokazuje, jak obudzić w sobie to, co często w nas martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11275
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7905105

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.