Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.02.2010 01:18 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Edyta Jasiukiewicz, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
W kinie i na ekranie (relacja)
Głównym gościem wernisażu Tu było kino był Paweł Szulc
Głównym gościem wernisażu Tu było kino był Paweł Szulc
Na kolejnym już poniedziałkowym spotkaniu z cyklu Elbląg na dużym ekranie można było zobaczyć filmy poświęcone pamięci Stefana Muli i nakręcone przez niego kroniki Elbląga. We wspomnieniowy nastrój tego dnia wpisała się również wystawa Tu było kino.

W czasie seansu Elbląg na dużym ekranie pokazano trzy filmy: Stefan Mula - Kronikarz Elbląga (produkcja Telewizji Elbląskiej) oraz kroniki samego Stefana Muli: Byliśmy, jesteśmy, będziemy i Ludzie czynu.

Pierwszy z nich to w zasadzie minireportaż złożony z dwóch części. Pierwsza powstała na początku lat 90., kiedy Stefan Mula jako założyciel i kierownik działającego przy Elbląskim Domu Kultury Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar opowiadał o początkach klubu i jego sukcesach. Druga część przedstawia Stefana Mulę 15 lat później. Tu też dużo miejsca poświęcono wspomnieniom, podkreślając fakt, że pierwszy poważny film „kronikarza Elbląga" powstał w 1966 roku.

Kronika Byliśmy, jesteśmy, będziemy przedstawia Elbląg w drugiej połowie lat 60. O kulisach jej powstawania opowiedział Juliusz Marek. Okazało się, że udźwiękowienie materiału i nagranie tekstu lektora miało miejsce kilka lat później, niż sam film (lektorem był Sławomir Malinowski) oraz że w Elbląskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy w krajach demoludów rockowy koncert brytyjskiego zespołu The Atoms.

Druga z kronik pochodziła z połowy lat 70.; jej tytuł - Ludzie czynu - oddaje cały propagandowy ładunek informacji, jaki został w niej zawarty, a niektóre sceny wyglądały jak żywcem przeniesione z obrazu Aleksandra Kobzdeja lub z piosenki Izabeli Trojanowskiej Podaj cegłę.

W tym samym czasie, co projekcja, w holu głównym Centrum Spotkań Europejskich Światowid odbył się wernisaż Tu było kino.

Głównym gościem wernisażu był Paweł Szulc, ostatni właściciel elbląskiego kina Syrena, którego fotografia również znalazła się na wystawie.

Paweł Szulc opowiedział o swojej pracy, a także o trudach związanych z funkcjonowaniem niewielkich kin, bo po zamknięciu Syreny prowadził kina: Piast w Gnieźnie oraz Świt w Brodnicy.

- Bardzo cieszymy się, że i w Światowidzie udało się zorganizować wernisaż wystawy Tu było kino. Ta opowiedziana fotografiami "historia końca świata małych kin" budzi w nas zarówno sentymentalne wspomnienia, jak również żal za specyficznym klimatem tradycyjnych kin, tak odmiennym od multipleksów - mówi Katarzyna Mielnicka ze Światowida.

Zdjęcia nieistniejących już kin są prezentowane na pierwszym i drugim piętrze Centrum Spotkań Europejskich do 15 marca.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395017

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.