Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.02.2010 10:35 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Jakszewicz, AJ Placówka:Lidzbarski Dom Kultury
Wileńskie klimaty
Koordynatorem 26. Kaziuków - Wilniuków jest Lidzbarski Dom Kultury; fot. - mat. prasowe
Koordynatorem 26. Kaziuków - Wilniuków jest Lidzbarski Dom Kultury; fot. - mat. prasowe
W pierwszy weekend marca w naszym regionie odbędą się 26. Kaziuki – Wilniuki.

W tym roku gośćmi Kaziuków – Wilniuków będą: Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna, rodzina Saszenków i Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego.

Koncerty poprowadzą: Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek, czyli Dominik Kuziniewicz oraz Ciotka Franukowa - Anna Adamowicz, którzy podzielą się z widzami gawędami w gwarze wileńskiej.

Kaziuki – Wilniuki odbędą się:
5 marca - godz. 18 - hala sportowa w Kętrzynie, organizator: Kętrzyńskie Centrum Kultury,
6 marca - godz. 11 - sala Auditorium Maximum w Olsztynie, organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie,
6 marca - godz. 18 - sala Miejskiego Domu Kultury w Ornecie, organizator: Miejski Dom Kultury w Ornecie,
7 marca - godz. 13 - hala sportowa, ul. Polna 36, przy Gimnazjum Nr 2 - koncert główny - Gala Kaziukowa, organizator: Lidzbarski Dom Kultury,
7 marca - godz. 18 - sala Bartoszyckiego Domu Kultury, organizator: Bartoszycki Dom Kultury.

Impreza towarzysząca: 7 marca, godz. 11 - otwarcie wystawy Kościoły na Wileńszczyźnie w fotografii Jerzego Karpowicza, Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Koncertom w poszczególnych miastach będzie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, na którym swoje wyroby i najpiękniejsze palmy wileńskie zaprezentują artyści z Wileńszczyzny. Twórcy ci mają w swoim dorobku m.in. warsztaty i wystawy w Holandii, Niemczech, USA, Polsce, Japonii i Szwecji.

Co roku patronat prasowy nad Kaziukami – Wilniukami sprawuje redakcja Kuriera Wileńskiego, a skład ekipy artystów z Wilna przygotowuje Krystyna Adamowicz, redaktor Tygodnika Wileńszczyzna.

Koordynatorem 26. Kaziuków - Wilniuków jest Lidzbarski Dom Kultury.

***

Informacje o artystach przesłane przez organizatora:

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna

"Wileńszczyzny nie da się porównać z żadnym innym polonijnym zespołem artystycznym. Tworzą ją nie napływowi emigranci, ale rodowici Polacy, od wieków zamieszkujący ziemię wileńską. Dlatego też z taką pasją i pietyzmem kultywują coraz bardziej zanikający folklor polski. Robią to dla przypomnienia go i zachowania dla potomności. I to właśnie jest specyfiką zespołu, jego wyjątkowością, zasługą i siłą.

Wileńszczyzna od samego początku (powstała w 1980 roku) obrała drogę najtrudniejszą – drogę autentycznego folkloru wileńskiego. Kierownik Jan Mincewicz, jeżdżąc po Wileńszczyźnie, odszukuje zapomniane pieśni polskiego folkloru, które stanowią trzon repertuaru zespołu.

Obecni członkowie to ludzie różnych zawodów (muzycy, pedagodzy, ekonomiści, inżynierowie, lekarze, studenci), tworzą zespół o wysokim poziomie artystycznym.

Dorobek Wileńszczyzny jest ogromny. Od 1989 roku jest głównym organizatorem Festiwalu Kultury Polskiej Ziemi  Wileńskiej Kwiaty Polskie w Niemenczynie. Zespół ma za sobą koncerty nie tylko w Europie (Belgia, Holandia, Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Anglia, Austria), ale i w Azji, Ameryce i Australii; występował w radiu, telewizji oraz licznych festiwalach międzynarodowych; wydał płyty z wileńskimi piosenkami; otrzymał szereg nagród i odznaczeń.

W swoim repertuarze zespół ma dziś ponad 400 pieśni i kilka widowisk tematycznych. Na Kaziukach – Wilnikach zaprezentują jedno z nich. Będzie to Kiermasz Wileński, widowisko taneczno – muzyczne nawiązujące do słynnych kiermaszy z początków XX wieku.

Urządzano je w różnych porach roku: zarówno wczesną wiosną na Kaziuka, jak też w końcu czerwca na Piotra, a następnie w sierpniu na Rocha. Kiermasze gromadziły różnojęzyczny i wielonarodowościowy tłum. Poza handlem wyrobami ludowego rzemiosła, była to świetna okazja do spotkania się, zabawy, śpiewu i koncertowania. Właśnie w atmosferę takiego kiermaszu wprowadzi nas Wileńszczyzna".

Kierownik artystyczny i opracowanie muzyczne – Jan Mincewicz, konsultant wokalny – Natalia Sosnowska.

Układ i inscenizacja tańców: Hopak - Wiktor Szugałow (Ukraina), Wesoły rabin – Jelizawieta Wołynskaja (Litwa), Lavonicha – Wiktor Baranowicz (Białoruś), Barynia – Julia Gerega (Rosja), Sabat czarownic i diabła – doc. Zita Dulinskiene (Litewska Akademia Muzyki i Teatru), Mazur – German Komarowski, pozostałe tańce – Leonarda Klukowska.

Rodzina Saszenków

"Pochodzą z Rudziszek na Wileńszczyźnie. Trzy siostry: Aneta, Ewelina, Monika śpiewają pieśni ziemi wileńskiej. Akompaniuje im ojciec. Śpiewają pieśni ludowe Wileńszczyzny w nowych aranżacjach. Brali udział w wielu festiwalach i konkursach muzycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia".

Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego - zaprezentuje się w krakowiaku i tańcach warmińskich

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11405
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8990732

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.