Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.02.2010 09:13 Miasto:Frombork Kategoria:MŁODY EŚWIATOWID Autor:M. Rogińska, M. Hajkowicz Placówka:Brak
Gdzie jest Frombork sprzed lat?
Stare fromborskie molo, kiedyś jedna z głównych atrakcji, dziś miejsce, którego wstydzą się mieszkańcy.
Stare fromborskie molo, kiedyś jedna z głównych atrakcji, dziś miejsce, którego wstydzą się mieszkańcy.

Frombork, przepięknie położone miasteczko nad Zalewem Wiślanym, a przede wszystkim Wzgórze Katedralne i pamiątki związane z żyjącym tam kilkaset lat temu Mikołajem Kopernikiem. Kiedyś było to miejsce tętniące życiem. Autobusy z turystami zajeżdżały do Fromborka nie tylko w okresie letnim. A teraz? Teraz nie. Co się stało? Dlaczego Frombork świeci przysłowiowymi pustkami? Odpowiedzi na te pytania szukała Monika Rogińska z sekcji dziennikarskiej działającej w elbląskim Światowidzie. Zapraszamy do lektury i do naszej galerii zdjęć!

We Fromborku jestem co roku w wakacje, i niestety od kilku lat obserwuję coraz mniejsze zainteresowanie tym miasteczkiem ze strony turystów. Nietrudno zgadnąć dlaczego?

Moim zdaniem najlepsze miejsca na odpoczynek zostały tam całkowicie zapuszczone. Plaża, Zalew Wiślany czy miejsca na przekąskę przy kanaliku potocznie zwanym Kopernikowskim są zaniedbane. Spacerując po Fromborku ma się wrażenie, że nikt o to miasto nie dba. Oto konkretne przykłady:

Tzw. stare, fromborskie molo, kiedyś jedna z głównych atrakcji, dziś miejsce, którego wstydzą się mieszkańcy. Mimo, że wciąż spacerują tam turyści, nie ma barierek ochronnych, a te które zostały są brzydkie i pordzewiałe. Jest bardzo niebezpiecznie. Okolica porośnięta trawą, blisko pozostałości po belkach.

Usytuowana niedaleko molo Plaża Miejska też nie jest wizytówką miasta. Przykro mi to stwierdzić, ale woda jest brudna i zanieczyszczona. Pływa w niej wiele chemikaliów, dlatego też kolor wody przypomina zielone ścieki. A na powierzchni unosi się piana. Wygląda to okropnie, wcale się nie dziwię, że kąpielisko jest tam nie strzeżone.

Wraz z najbliższymi żartowaliśmy, że gmina mogłaby otworzyć poradnie dermatologiczną na plaży, ponieważ po kąpieli w takiej wodzie mogą wystąpić najróżniejsze choroby skóry.

Wrócę jeszcze do wcześniej wspomnianego kanaliku potocznie nazywanego Kopernikowskim. Jest jeszcze gorzej zanieczyszczony niż Zalew Wiślany. Wygląda i pachnie bardzo brzydko. A kanał przecież płynie prawie przez centrum tego „wspaniałego miasta”.

Ale woda to jedno, a droga do plaży to drugie. Droga spacerowa składa się z kamiennych płyt, które nie są równe i dziecinnie proste jest potknięcie się. Gdy wraz z rodziną spacerowałam, niechcący usłyszałam cudzą rozmowę, która odbywała się między mamą, a córką. Było to ostrzeżenie matki, by jej pociecha dała rękę i szła ostrożnie, ponieważ CHODNIKI SĄ BARDZO NIERÓWNE.

Oprócz tego okolica przypomina spacer po łące. Na około widać trawy sięgające po pas - już dawno niekoszone, jest także dużo połamanych gałęzi, wszystko to wygląda mało estetycznie.

Jest jeszcze jeden okaz: dawno nieczynny, niezwykle zaniedbany i kompletnie niepasujący do całej panoramy - dworzec kolejowy. Zdjęcie tego obiektu oraz innych atrakcji opisywanych w artykule można zobaczyć w zakładce: W galerii.

Tak się złożyło, że piszę tylko o minusach tego miasteczka, ale chciałam wyraźnie zaznaczyć, że w żaden sposób nie próbuję zniechęcić turystów do zwiedzania tego miejsca.

Otóż, jeśli ktoś nie jest zainteresowany plażą, a pasjonuje go nauka i życie Mikołaja Kopernika, to zachęcam do zwiedzania muzeum, katedry lub planetarium i obserwatorium astronomicznego. 

Podoba mi się także pomnik Kopernika  przy Wzgórzu Katedralnym. Jest to miejsce przy którym chętnie fotografują się turyści.

Atrakcjami Fromborka są także odbywające się tam cyklicznie imprezy takiej jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Dni Fromborka czy obchodzony 15 sierpnia Odpust.

Poza tym rok 2010 jest rokiem bardzo szczególnym dla tego miasteczka. Jest to rok obchodów 700- lecia miasta czy zaplanowanego na maj uroczystego pochówku Mikołaja Kopernika. Na te uroczystości przyjedzie zapewne wielu gości i turystów; oby tylko nie mieli ochoty na spacer po plaży. To zdecydowanie odradzam!


 Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Stone
|2012-08-12 22:55:43
Witam zgadzam się całkowicie. W latach 80 tych spędzałem kilkukrotnie wakacje jako młody chłopak we Fromborku. Plaża miejska to było miejsce nie tylko kąpieli ale i spotkań towarzyskich. Pamiętam były nawet prysznice na plaży. Nie wspomnę już o molo którym spacerowałem codziennie w godzinach późnowieczornych. Miasto tętniło życiem. W 2000 roku pojechałem z rodziną pokazać miasto moich chłopięcych wakacji i bardzo byłem zaskoczony jak można doprowadzić do takiego stanu tak piękne miasteczko. Oczywiście jest Katedra są koncerty i są też bilety na wstęp do Kościoła, ale pieniądze nie idą na utrzymanie miasta. Molo we Fromborku to obraz nędzy i rozpaczy, plaży miejskiej nie ma, wszędzie nieład. Przykro mi, że nie przypomina mi obecny Frombork tamtego z lat 80 tych.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161139

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.