Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.01.2010 02:30 Miasto:Olsztyn Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł. - Milena Piskorska-Blum, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Ludowe świętowanie na Warmii
Okładka książeczki
Okładka książeczki
Ukazał się zeszyt ćwiczeń do lekcji muzealnych dla sześciolatków Ludowe świętowanie na Warmii. Publikacja powstała dzięki współpracy Muzeum Warmińskiego z Fundacją i Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa Borussia oraz Fundacją Erinnerung, Verantwortung und Zukunft.

Wydawnictwo ukazało się w ramach czwartej edycji programu Memoria. Międzynarodowy wolontariat w ochronie krajobrazu kulturowego na Warmii i Mazurach. Autorką zeszytu jest wolontariuszka z Iławy Agata Walińska, która pracowała w Muzeum Warmińskim od 15 września 2008 roku do sierpnia 2009 roku.

Zeszyt ćwiczeń to efekt lekcji muzealnych z cyklu Bliżej historii, prowadzonych przez wolontariuszkę w zamku lidzbarskim od grudnia 2008 roku do czerwca 2009 roku. W zajęciach uczestniczyły starszaki z lidzbarskich przedszkoli.

Agata Walińska, absolwentka etnologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, opowiadała dzieciom o dawnych zwyczajach ludowych. Analogicznie do kolejnych pór roku i świąt przybliżyła Szemla i Nowolatko - w związku ze zwyczajami bożonarodzeniowymi i noworocznymi na Warmii. Opowiadała o karnawale i kolędnikach, obrzędach przywoływania wiosny, świętach Wielkanocnych, Nocy Świętojańskiej i Zaduszkach.

Teorii towarzyszyła praktyka. W ramach zajęć dzieci wykonywały rysunki, robiły wyklejanki i rozwiązywały układanki. Zeszyt ćwiczeń odzwierciedla układ lekcji muzealnych – przystępnie podana teoria przepleciona jest licznymi zadaniami do wykonania: zagadkami, rebusami, kolorowankami.

Lekcje muzealne pod hasłem Bliżej historii były prowadzone w Muzeum Warmińskim przez wolontariuszy od 2006 roku. Opiekunem merytorycznym była kustosz Iwona Beata Kluk.

Pierwsze zajęcia O świętych patronach na Warmii prowadzili: Franziska Adam z Drezna – nazywana przez dzieci Franzi i Karol Stempin z Gołdapi. Dzieci poznawały postaci świętych eksponowanych na muzealnych wystawach poprzez legendy, a o wyborze postaci decydowało jej powiązanie z panoramą i historią miasta.

I tak o wyborze Katarzyny Aleksandryjskiej zadecydował fakt, iż jej figura stoi na lidzbarskim przedzamczu jako patronki lidzbarskiego zamku, z kolei Piotra i Pawła – bo są patronami miejscowego kościoła parafialnego. Program teoretyczny został połączony z zajęciami teatralnymi i plastycznymi (malowanie kredkami i farbami, układanie puzzli, lepienie z plasteliny, zabawy ruchowe).

W sezonie szkolnym 2007/2008 lekcje muzealne Na dworze księcia Ignacego prowadziła Anna Kraszewska z Włocławka, która starała się przybliżyć dzieciom życie codzienne na lidzbarskim dworze biskupa Ignacego Krasickiego. Opowiadała o pracy kancelarii, tłumaczyła do czego służy pieczęć i co to jest lak.

Wolontariuszka pokazała dzieciom także ówczesną modę oraz zapoznała z powszechnie znanymi i lubianymi tańcami. W ramach tego wolontariatu ukazał się podręcznik dla sześciolatków pod ogólnym tytułem lekcji muzealnych Na dworze księcia Ignacego.

Zarówno autorka, jak wszystkie osoby zaangażowane w projekt, mają nadzieję, że zeszyt ćwiczeń Ludowe świętowanie spodoba się maluchom i uzyska pozytywną ocenę pedagogów.

Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w zajęciach w Muzeum Warmińskim, będą także miały okazję spotkać się niebawem z zespołem autorskimi.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185737

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.