Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.01.2010 12:03 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Jak odbudowywano stare miasta?
Prof. Maria Lubocka - Hoffman jest uznaną specjalistką m.in. w zakresie odbudowy starych miast
Prof. Maria Lubocka - Hoffman jest uznaną specjalistką m.in. w zakresie odbudowy starych miast

Na inaugurację cyklu wykładów o odbudowie starych miast i retrowersji starówki w Elblągu zaprasza Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa Societas Scientiarum Elbingensis. 20 stycznia - wykład prof. Marii Lubockiej - Hoffmann, autorki programu retrowersji Starego Miasta w Elblągu.


Wykład w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 rozpocznie się o godz. 17. Wstęp jest wolny.

Jak przypomina Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej, prof. Maria Lubocka - Hoffmann ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 roku uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa.

Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku; od 1975 do 2002 roku - wojewódzki konserwator zabytków w Elblągu, od 2002 roku - w Muzeum Zamkowym w Malborku kurator do spraw konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie; od 2005 roku - profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Stopień doktora nauk humanistycznych Maria Lubocka - Hoffmann zdobyła w 1998 roku, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tytuł doktora habilitowanego - w 2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych; autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast.

Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast: Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie.

W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularnonaukowych filmów o wspólnym, polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film Malbork - wspólne dziedzictwo zdobył w 1999 roku główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie.

W 1998 roku Maria Lubocka - Hoffmann wydała książkę Elbląg: Stare Miasto, w 2002 roku - Zamek w Malborku: historia, architektura, konserwacja, a dwa lata później - Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski: zniszczenia i programy odbudowy. Były to publikacje w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11988
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171339

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.