Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.12.2009 07:15 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, MH Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
O podelbląskim Truso w Olsztynie
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Towarzystwo "Pruthenia" zapraszają na wykład zamkowy dr Marka Franciszka Jagodzińskiego pt. "Truso - nowe spojrzenie na historię wczesnośredniowiecznej Europy". Spotkanie odbędzie się w Salach Kopernikowskich w olsztyńskim zamku w czwartek, 17 grudnia 2009 r. o godz.18.00.

Dr Marek F. Jagodziński (ur. 1953 r.) archeolog i mediewista jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z Elblągiem, początkowo jako konserwator zabytków archeologicznych, a potem jako starszy kustosz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Jest autorem świetnych ekspozycji archeologicznych oraz ok. stu publikacji, w tym kilku książek dotyczących głównie wczesnego średniowiecza ziem pruskich. Jest znakomitym archeologiem terenowym, badaczem kilkudziesięciu stanowisk archeologicznych.

Do historii archeologii przejdzie głównie jako polski Schliemann - odkrywca i wieloletni badacz rozległej osady w Janowie Pomorskim, koło Elbląga, która powszechnie identyfikowana jest ze znanym w źródłach pisanych ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym Truso.

W wykładzie dr Jagodziński przedstawi wyniki najnowszych badań Truso, które wskazują na nowe możliwości interpretacji ośrodków rzemieślniczo-handlowych w Basenie Morza Bałtyckiego jako miejsc centralnych, ściśle powiązanych z zapleczami, które pod względem wielkościowym odpowiadają obszarom ziemskim książąt plemiennych, małych królów oraz okręgów grodowych. Zwróci również uwagę na etapy rozwoju Truso wynikające, zarówno z oddziaływań zachodnioeuropejskich, a także wpływów z islamskiej Azji Średniej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185649

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.