Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Ostatni mistrzowie kultury ludowej: Wszyscy jesteśmy ze wsi - zobacz!
Dzięki projektowi w elbląskim Światowidzie powstała mini galeria sztuki ludowej
Dzięki projektowi w elbląskim Światowidzie powstała mini galeria sztuki ludowej
Otwarcie mini-galerii sztuki ludowej, konferencja na temat historii i dziedzictwa wsi, Radiowe Studio Wspomnień, czytanie wierszy i prozy o tematyce wiejskiej oraz występy Zespołu Pieśni i Tańca Młody Elbląg - zapraszamy do obejrzenia felietonu z podsumowania projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

Skomplikowana historia Warmii i Mazur, a także Żuław i Powiśla sprawiła, że rozmowa o kulturze ludowej tego terenu, tradycyjnej i współczesnej, jest trudna.

Na wsi właściwie nie ma już potomków ludzi, którzy żyli tu jeszcze kilkadziesiąt lat temu. To, co po nich pozostało, jest objęte ochroną, a rzemiosło i sztukę o tematyce wiejskiej tworzą dziś najczęściej… przybysze z innych regionów. Jedni nawiązują do dziedzictwa mieszkańców Warmii, Mazur, Powiśla czy Żuław, inni - tworzą w oparciu o swoją własną tradycję.

Pewne jest natomiast to, że wieś wciąż inspiruje…

Dawni twórcy nie myśleli o zarobku. Tworzyli z potrzeby serca. Także ich następcy kochają wieś, choć w różny sposób podchodzą do tradycji.    

Dzieła ich rąk, tak jak było i kiedyś, bywa że są – można powiedzieć – zwyczajne, praktyczne, czasem może mało odkrywcze, czysto użytkowe. Czasem udaje im się jednak wykonać coś wyjątkowego. A takie przecież było sedno ludowej sztuki i rzemiosła…

Organizatorzy projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej: Centrum Spotkań Europejskich  Światowid oraz stowarzyszenie Jantar stworzyli sporej grupie młodych  ludzi okazję do spotkania z cenionymi twórcami i etnografami, powstały materiały filmowe, scenariusze lekcji szkolnych i mini kolekcja dzieł sztuki.

Kultura ludowa to cenna część naszego wspólnego dziedzictwa. Wciąż też są wśród nas interesujący twórcy, którzy poprzez swoje prace opisują wieś. Pamiętajmy o nich!  

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

 

              

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

                 

 

 

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11404
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8990280

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.