Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.11.2009 10:53 Kategoria:MŁODY EŚWIATOWID Autor:Antek Rokicki, MH Placówka:Brak
Szekspir XXI wieku
Polish Szekspir Company po kolejnym udanym spektaklu.
Polish Szekspir Company po kolejnym udanym spektaklu.
Dziś prezentujemy naszym czytelnikom recenzję jednego z najnowszych spektakli Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Do teatru wybrał się nasz młodszy kolega: Antek Rokicki z Młodzieżowej Sekcji Dziennikarskiej, działającej przy redakcji portalu: www.eSwiatowid.pl. Zapraszamy do lektury.

„Dzieła Wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” to ciekawa propozycja Teatru im. A. Sewruka w Elblągu, którą wszystkim serdecznie polecam, zwłaszcza młodym elblążanom!

Szekspirowska propozycja Teatru im. A. Sewruka w Elblągu miała swoją premierę 24 października tego roku. Już sam tytuł spektaklu „Dzieła Wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” zdradza, że podczas jednej wizyty w teatrze widz będzie miał okazję poznać całą twórczość angielskiego poety.

Nietuzinkowość sztuki dowodzi chociażby fakt, że jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł teatralnych na świecie…

Angielskie poczucie humoru może odstraszać potencjalnego odbiorcę, jednak ten specyficzny żart jest podany w naprawdę dobrym opakowaniu!

Do skrótu dzieł Szekspira zdołano przemycić kilka znanych Polakom motywów. Jednym z nich była parodia grupy akrobatycznej Melkart Ball, która wygrała popularny telewizyjny program „Mam talent”, lub też naśladowanie sposobu mówienia Bogusława Lindy.

Spektakl ten wyróżnia się też współpracą z widzem, który ma możliwość… wystąpienia na scenie z aktorami. Warto więc usiąść w pierwszym rzędzie, by móc to zrobić.

Najbardziej zaskoczyło mnie dobre, moim zdaniem, zinterpretowanie sztuki przez aktorów. Przyznam, że po raz pierwszy, oglądając sztukę elbląskiego teatru, pomyślałem, że warsztat aktorski jest na wyśmienitym poziomie i nawet w najlepszych teatrach w Polsce nie wstydziłbym się powiedzieć, że to mój teatr, teatr elbląski!

Aktorami, którzy perfekcyjnie wcielili się w swoje role, są: Tomasz Muszyński, Marcin Tomasik i Leszek Andrzej Czerwiński. Co ważne, zauważyłem, że większość widzów opuszczała spektakl z uśmiechem twarzy.

– Oglądając, po prostu siedzisz i czekasz na więcej! Coś wspaniałego! - powiedziała jedna z młodych elblążanek po obejrzeniu przedstawienia.

Oczywiście nie każdemu „Dzieła Wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” przypadną do gustu! Lesław Ostaszkiewicz, reżyser spektaklu, w rozmowach z dziennikarzami podkreślał, że to jak widz odbierze sztukę, zależy od nastawienia, z jakim przyjdzie do teatru.

Przytoczę cytat pochodzący ze sztuki, który warto poznać. „Chcesz poznać dzieła Szekspira? Idź do biblioteki, u nas masz się bawić i myśleć”.

Z łatwością można się zgodzić, że chyba tylko w takiej, niecodziennej, formie można przygotować widowisko, które przemówi do przeciętnego, młodego odbiorcy.

Może więc warto spróbować rozpocząć przygodę z literaturą najpierw odwiedzając teatr, a potem bibliotekę? W końcu taka próba może wyjść tylko na dobre…Antek Rokicki.  

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726917

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.