Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.11.2009 07:00 Kategoria:MŁODY EŚWIATOWID Autor:K. Dziura, MH Placówka:Brak
Niezastapione pluszaki świętują!
Pluszowa żabka autorki artykułu w towarzystwie swojego przyjaciela: pluszowego misia.
Pluszowa żabka autorki artykułu w towarzystwie swojego przyjaciela: pluszowego misia.

25 listopada 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki ustanowiony został  Światowy Dzień Pluszowego Misia. I dlatego od kilku lat, pod koniec listopada wszystkie dzieci świętują dzień swojej pluszowej zabawki. Ale czy pluszowy przyjaciel zasługuje na pamięć tylko najmłodszych swoich fanów? - zastanawia się Karolina Dziura z Młodzieżowej Sekcji Dziennikarskiej, działającej przy redakcji portalu: www.eSwiatowid.pl. Zapraszamy do lektury i ...do świętowania!

 

Trudno jest wyobrazić sobie dzieciństwo bez pluszowego misia. Jest on najlepszym przyjacielem dziecka, a niekiedy nawet dorośli przez sentyment, trzymają swojego na dnie wielkiej szafy.

Czasami bez oka, z zaszytą dziurką na brzuchu i urwaną łapką, mimo to jest niezawodnym, a często też jedynym przyjacielem. Zawsze wysłucha, a przytulenie go do serca podnosi na duchu. Jego miękkie futerko i znajomy, przyjemny zapach przywołuje masę niesamowitych wspomnień. Pamiętajmy, że nigdy nie jest się zbyt starym na posiadanie takiego przyjaciela.

Historię pluszowego misia rozpoczął prezydent Roosevelt, który podczas polowania postrzelił małego niedźwiadka. Gdy ujrzał przerażone zwierzątko postanowił puścić je wolno.

To wydarzenie zainspirowało znanego twórcę komiksów, Clifforda Berrymana, do stworzenia serii kreskówek pt. "Drawing the Line in Mississippi". Jego rysunki pojawiły się w gazetach, te z kolei zachęciły pewnego właściciela sklepu ze słodyczami, Morris Michton'a, do zaprojektowania pluszowej zabawki podobnej do misia z komiksu.

Dzięki temu na wystawie sklepu znalazła się zabawka z dołączoną karteczką "Teddy's Bear". Był to początek niezwykłej kariery pluszowego misia.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku. Jego inauguracja łączyła się z setnymi urodzinami tej sympatycznej przytulanki.

Obecnie miś ma 107 lat i trudno jest wyobrazić sobie świat bez niego. Jest niewątpliwie najważniejszą zabawką. Miejmy nadzieję, że wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie będzie miało swojego małego, pluszowego przyjaciela.

Mam 17 lat, mogłoby się wydawać, że to za dużo na zabawę z lalkami czy misiami, jednakże posiadam dużą, pluszową żabkę, którą dostałam od przyjaciółki na swoje 16. urodziny. Jest ona dla mnie szalenie ważna, ponieważ przypomina mi o ukochanej osobie.

Nie jest to niestety niedźwiadek, który dziś obchodzi swoje święto, lecz myślę, że każdy pluszak pełni taką samą funkcję. Nie ważne czy to miś, czy żabka, a może delfin. Wszystkie są jednakowo urocze i ważne.

Pluszaki są najlepszymi przyjaciółmi dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ nie marudzą, zawsze wysłuchają. Są do naszej dyspozycji 24h na dobę. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one nigdy przyjaciół w ludzkiej postaci.

Są one pamiątkami, które przypominają o najlepszych latach życia, mam tu na myśli nasze dzieciństwo, są rzeczami, do których posiadamy wielki sentyment. Wyrażają więcej uczuć niż pamiątkowa ramka na zdjęcie czy pocztówka kupiona na wycieczce w Krakowie.

Myślę, że każdy z nas, choć nie zawsze chce się do tego przyznać, posiada takiego małego, wiernego przyjaciela.

                                                                                                                     Karolina Dziura

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Monika
|2010-02-09 22:33:58
Świetny artykuł ! :)
:*
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185601

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.