Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.11.2009 04:21 Miasto:Giżycko Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:M.Kisiel K.Chaja A.Jarzębska Placówka:Brak
Ostatni mistrzowie kultury ludowej: Adam Kuźma - zobacz reportaż!
Kadr z materiału telewizyjnego
Kadr z materiału telewizyjnego
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z cyklu reportaży Ostatni mistrzowie kultury ludowej. Jego bohaterem jest garncarz z Giżycka.

Reportaże powstały dzięki projektowi, który od marca realizują: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i stowarzyszenie Jantar.  

Jak już informowaliśmy, uroczyste podsumowanie tego przedsięwzięcia odbędzie się w najbliższy czwartek, 19 listopada.

W tym dniu wszyscy, a szczególnie ci, którzy w jakiś sposób są związani z wsią, jej kulturą i pielęgnowaniem jej dziedzictwa, będą mogli uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, projekcji reportaży, pokazach tańca ludowego, posłuchać najpiękniejszych wierszy i fragmentów prozy o tematyce wiejskiej oraz nagrać swoje wspomnienia i refleksje związane z wsią w Radiowym Studio Wspomnień.

Pierwszy z materiałów filmowych opowiada o mistrzu garncarskim. Adam Kuźma zajął się tym rzemiosłem 25 lat temu. Miał doskonałego nauczyciela i przewodnika. Jego teść Aleksander Iwaszkiewicz był cenionym garncarzem, który na Warmię i Mazury trafił z Wileńszczyzny. Adam Kuźma stworzył jednak własny, niepowtarzalny styl…  

Film był już emitowany w Telewizji Elbląskiej. Kolejny będzie można zobaczyć jutro, w środę, 18 listopada. Będzie to reportaż o Waldemarze Majcherze z Olsztyna. To człowiek wielu talentów i zainteresowań, który tworzy bajeczne obrazy na szkle. Można na nich znaleźć m.in. motywy ze słynnych kafli mazurskich.

- Reportaże, których łącznie powstało osiem, są emitowane w Telewizji Elbląskiej co środę, a powtórki - w soboty. Usłyszymy w nich znane głosy elbląskich mediów: Anny Kowalskiej, Miry Stankiewicz i Leszka Sobczyńskiego – zapowiada autorka projektu Agnieszka Jarzębska. – Materiały filmowe będzie także można obejrzeć w internecie: na naszym portalu oraz za pośrednictwem Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.


Scenariusz: Agnieszka Jarzębska
Czytała: Justyna Kozłowska-Dyrla
Czołówka: Łukasz Daroszewski
Zdjęcia: Krzysztof Chaja, Maciej Kisiel
Montaż: Krzysztof Chaja
Muzyka: Paris Music

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

 

              

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

                 

 

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
WIELBICIELKA GINĄCYCH ZAWODÓW
|2010-01-03 22:44:37
Dlaczego nie szukacie na naszych WSIACH ginących zawodów takich jak ;RYMARZ,KOWAL,CERAMIKA, tych zawodów bez przyjeżdżania mieszczuchów z innych miejscowości jest więcej na naszych Wsiach,tylko trzeba szukać albo trzeba chcieć poszukać nie tylko tych co się zgłoszą.Koronkarek można znaleść w każdym Kole Gospodyń.Myślę,że ktoś się odezwie w tej sprawie.Pozdrawiam i życzę w Nowym Roku POWODZENIA W SZUKANIU GINĄCYCH ZAWODÓW.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8816249

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.