Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.11.2009 01:08 Miasto:Malbork Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, MH Placówka:Muzeum Zamkowe w Malborku
Adwent i Święta Bożego Narodzenia w malborskim zamku
Muzeum Zamkowe w Malborku zaplanowało w tym roku bardzo ciekawe działania edukacyjno-wystawiennicze na czas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Cykl przedświątecznych imprez odbywać się będzie pod hasłem: "W cichą noc, śnieżną noc." Oto szczegóły:

Jednym z najbardziej wymownych zwyczajów adwentowych jest wieniec adwentowy.

Na wieńcu są umieszczone cztery świece, które symbolizują cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane się w kolejne niedziele Adwentu. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Jezusa Chrystusa i ma to bezpośredni związek ze słowami Chrystusa, który mówił o sobie"światłość świata".

W czasie odprawiania Mszy św. roratniej zapala się dodatkową świecę, która symbolizuje patronkę adwentowego oczekiwanie - Maryję. Roraty to czas, w którym szczególnie wspominamy Matkę Jezusa, bo to właśnie Ona poprzedziła przyjście Światłości Świata Jezusa Chrystusa.

- 29. XI, 6. XII, 12. XII, 20. XII i 24. XII , godz. 17.30 - odbędzie się podświetlanie kolejnych przedstawień bożonarodzeniowych na szczycie kościoła zamkowego, symbolizujących świece na wieńcu adwentowym;

Po raz pierwszy w swojej historii Muzeum Zamkowe w Malborku ustawi na Dziedzińcu Zamku Średniego 10- metrową choinkę!

- 6. XII, godz. 17.30 – zapalenie lampek na Zielonym Drzewku na dziedzińcu zamkowym
oraz zaproszenie do szopki przy śpiewie zespołu Studio Lokalne Balbiny - wstęp wolny


- 10. XII, godz. 16.00 – Otwarcie wystawy „Świąteczna opowieść – Boże Narodzenie na Pomorzu” – Zamek Kwidzyński (Muzeum Zamkowe w Malborku o/ Kwidzyn)

Zaginęła Święta Rodzina. Ostatnio widziano ją w okolicach Zamku w Malborku. Rodzinne poszukiwania rozpoczną się 12 grudnia roku o godz. 12.00. Tego dnia wszyscy pragnący odnaleźć ślady Bożego Narodzenia wstępują w bramy zamku bezpłatnie. Specjalnie na tę wyjątkowa okazję przygotowano bogaty program edukacyjny dla całej rodziny.

- 12. XII, godz. 12.00 - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie… Tropem Świętej Rodziny – odkrywanie betlejemskich okruchów zaklętych w kamień, szkło, drewno i glinę;

O godz. 14.00 na dziedzińcu Zamku Średniego spotkanie adwentowe – ubieranie choinki, gorąca czekolada dla dzieci, grzaniec „za grosik” dla dorosłych, żurek dla wszystkich oraz wspólne kolędowanie ze Studiem Wokalnym Balbiny – wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy do Zamku – zachęcają organizatorzy - monumentalne reprodukcje witraży w oknach Kościoła, piękna choinka na dziedzińcu i betlejemska, niekonwencjonalna szopka sprawią, że każdy kto przyjdzie do Zamku poczuje magię świątecznych okoliczności - w cichą noc, śnieżną noc.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771026

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.