Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.11.2009 05:25 Miasto:Elbląg Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:M.Kisiel K.Chaja A.Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ostatni mistrzowie kultury ludowej - zobacz reportaż!
Aleksandra Charko, twórczyni ukraińskiej wyszywanki i pisanek...
Aleksandra Charko, twórczyni ukraińskiej wyszywanki i pisanek...

W ostatnich latach o kulturze ludowej Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla w mediach mówi się i pisze niewiele. Okazją do przypomnienia tematu oraz pokazania sylwetek kilku twórców był projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

Wczoraj odbyło się uroczyste podsumowaniu programu, które Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu realizowało wspólnie ze stowarzyszeniem Jantar.

W konferencji Wieś. Historia i dziedzictwo wzięło udział kilkadziesiąt osób: twórcy, przedstawiciele instytucji kultury, w tym bibliotek i muzeów, przedstawiciele stowarzyszeń, samorządów, a także uczniowie i nauczyciele.

W czasie konferencji prasowej dziennikarze mogli porozmawiać z Jadwigą Wieczerzak - etnografem z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku, Ryszardem Rabeszko - twórcą ludowym z Rodowa koło Prabut i prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Waldemarem Majcherem, twórcą ludowym z Olsztyna, wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, szefem STL na Warmię i Mazury i jednym z bohaterów reportaży powstałych dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej".

A po południu kilkadziesiąt osób podziwiało występy zespołu Młody Elbląg, który prezentował stroje i tańce ludowe.

W świeżo otwartej mini-galerii sztuki ludowej można było obejrzeć kupione w ramach programu prace twórców, takich jak: Anna Bałdyga z Mazuchówki, Aleksandra Charko z podelbląskich Nowotek, Jan Kowalski i Marek Kałuża z Iławy, Adam Kuźma z Giżycka, Maria Kwaśniewska z Dąbrowy, Waldemar Majcher z Olsztyna, Stanisław Suska ze Sztutowa.

Pod hasłem Wieś inspiruje, odbyły się zajęcia dla dzieci (w tym rysunek, wycinanka i andrzejkowe topienie wosku), które poprowadziła Helena Wojciechowska, instruktor plastyki Światowida. W sali kameralnej kina można było zobaczyć reportaże o twórcach ludowych.

Wieś o-pisana! - to najbardziej znane wiersze i fragmenty prozy na temat wsi, które czytał poeta i dziennikarz Jarosław Grabarczyk, można było również nagrać swoje wspomnienia i refleksje na temat wsi w Radiowym Studiu Wspomnień.

 

Barbara Grąziewicz-Chludzińska od 40 lat zajmuje się kulturą ludową. W reportażu mówi, że kondycja kultury ludowej jest smutna i bije na alarm.

Tradycyjna kultura wsi interesuje niewielu - wąskie grono specjalistów i samych nosicieli tej tradycji, którzy jeszcze pamiętają, jak to kiedyś bywało.

Także powszechne wyobrażenia o kulturze ludowej są dalekie od rzeczywistości ? nawet wśród wykształconych osób.

Problemem jest brak szacunku wobec tradycyjnej kultury wiejskiej i jej przedstawicieli oraz brak wsparcia ze strony władz i polityki w tym zakresie.

Jeszcze nie jest za późno, ale to ostatni moment kiedy można zrobić coś w tej sprawie....

Reporterki: Agnieszka Jarzębska, Marta Hajkowicz

Scenariusz: Agnieszka Jarzębska

Zdjęcia: Maciej Kisiel, Krzysztof Chaja

Montaż: Krzysztof Chaja

Muzyka: Paris Music

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

 

 

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11356
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8755857

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.