Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.10.2009 03:08 Miasto:Braniewo Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, MH Placówka:Brak
Amber Jazz - prawdziwa bursztynowa uczta!

Festiwal AMBER JAZZ to prawdziwa bursztynowa uczta zorganizowana przez Galerię Ambertop, przy wsparciu przyjaciół Braniewa i muzyki jazzowej. Organizator wierzy, że po raz kolejny dobór artystów usatysfakcjonuje zgromadzonych wielbicieli ambitnych dźwięków oraz będzie kolejną jazzową lekcją dla publiczności zgromadzonej w Braniewskim Centrum Kultury.

18 października 2009 o godz.18:30 odbędzie się druga edycja Festiwalu AMBER JAZZ. W Sali Braniewskiego Centrum Kultury zagrają: legenda polskiej sceny jazzowej Zbigniew Namysłowski w szczególnym jubileuszowym koncercie z okazji 70-tych urodzin oraz Dorota Miśkiewicz w kameralnym składzie wraz z Markiem Napiórkowskim i Robertem Kubiszynem.

Nad repertuarem czuwał, tak jak w roku ubiegłym, znakomity muzyk jazzowy a zarazem braniewianin - Adam Pierończyk.

Festiwal ma na celu otworzenie młodych ludzi na koncerty i przedsięwzięcia związane z muzyką i kulturą oraz ukazanie odbiorcy faktu, iż inspiracje muzyką jazzową dotyczą szerokiego grona artystów oraz wielu nurtów muzycznych.

Jazz jako gatunek muzyczny zaskakuje i w połączeniu z indywidualnymi cechami artysty nabiera nowego znaczenia. Każdy dźwięk przy interpretacji innego artysty brzmi zupełnie inaczej, tak jak każdy kawałek bursztynu jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Prawdziwa bursztynowa uczta.

Pierwsza edycja Festiwalu Amber Jazz w Braniewie odbyła się 26 października 2008 roku. Na scenie Braniewskiego Centrum Kultury wystąpili wówczas: Aga Zaryan z Davidem Doruzką oraz bracia Waglewscy czyli Fisz i Emade.

Miłą niespodzianką przygotowana przez organizatorów drugiej edycji Festiwalu Amber Jazz dla miłośników muzyki jazzowej będzie wystawa fotografii Marka Karewicza - jednego z nestorów środowiska jazzowego, opiekuna i przyjaciela kilku pokoleń młodych adeptów fotografii i jazzu.

Karewicz w ciągu 50-ciu lat swojej aktywności zawodowej wystawiał prawie na całym świecie, zgromadził archiwum liczące około dwóch milionów negatywów. W tym roku wydana została książka pt."This Is Jazz" do której trafiło 160 zdjęć z archiwum artysty. Od Duke'a Ellingtone'a i Ellę Fitzgerald, po Milesa Davisa i Dizzy'ego Gillespiego - każdy portret opisany dodatkowo krótkim komentarzem autora.

Jak przyznaje sam Karewicz, w jego zbiorze brakuje tylko jednej wielkiej gwiazdy - Louisa Armstronga. Z wielką pasją fotografuje świat jazzowy.

Wystawa, która będzie prezentowana podczas AMBER JAZZ jest w pełni poświęcona twórczości Zbigniewa Namysłowskiego, prezentuje w większości czarno-białe zdjęcia, niektóre nawet z lat 50-tych, artystycznie na najwyższym poziomie, z ukrytą nutką nostalgii.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11987
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171229

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.