Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.08.2009 03:53 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, MH Placówka:Biblioteka Elbląska
IV Biesiada Specjala w Elblągu
Jednym z gości IV Biesiady Specjala w Elblągu będzie Maciej Maleńczuk.
Jednym z gości IV Biesiady Specjala w Elblągu będzie Maciej Maleńczuk.
5 września już po raz czwarty elblążanie będą mogli bawić się na Elbląskiej Biesiadzie Specjala. W tym roku na Dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego wystąpią: Maciej Maleńczuk, zespół Habakuk oraz elbląska grupa Kaszmir. Organizatorem imprezy jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, a jej wyłącznym sponsorem Grupa Żywiec Browar w Elblągu.

 

W ubiegłych latach przed licznie zgromadzoną publicznością biorącą udział w Biesiadach Specjala wystąpili między innymi: Formacja Nieżywych Schabuff, Zakopower, Kapela ze Wsi Warszawa, Zdrowa Woda, Psio Crew, Orkiestra Zbigniewa Górnego.

W tym roku na Dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego wystąpią obdarzony nie tylko wyjątkowym głosem, ale także niespotykaną sceniczną charyzmą Maciej Maleńczuk z najnowszym projektem „Psychodancing”. Kolejną atrakcją będą: zespół Habakuk oraz elbląska grupa Kaszmir.

Całą imprezę poprowadzi Andrzej Grabowski, znany między innymi z serialowej roli Ferdynanda Kiepskiego. Andrzej Grabowski zaśpiewa także piosenki „Małe piwko” i „Jestem jak motyl” z płyty „Jest dobrze... Piosenki niedokończone” inspirowanej twórczością i poświęconej pamięci znakomitych aktorów Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza.

W przerwach między koncertami odbędą się konkursy z nagrodami. Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny.

                                      ***

Program IV Elbląskiej Biesiady Specjala  /05 września 2009/

17.00 – Rozpoczęcie Biesiady – Andrzej Grabowski- konkursy dla uczestników Biesiady- koncert elbląskiej grupy Kaszmir.

18.15 – konkursy dla uczestników Biesiady – Andrzej Grabowski.

18.30 – koncert zespołu Habakuk.

20.00 – konkursy dla uczestników Biesiady – Andrzej Grabowski.

20.15 – koncert Maciej Maleńczuk i Psychodancing.

22.00 – zakończenie IV Biesiady Specjala.

 

                                        ***

 

Informacje o wykonawcach:

 

Andrzej Grabowski – znany i lubiany aktor obdarzony wielkim talentem komediowym. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Występuje na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Jest zarówno dobrym aktorem teatralnym jak i filmowym. Występował w Teatrze Telewizji. Obecnie jest odtwórcą roli Ferdynanda w sitcomie „Świat według Kiepskich”. 

Maciej Maleńczuk – współcześnie, osoba medialna, juror „Idola”, ulubieniec publiczności. Po raz pierwszy stał się sławny z powodu swego pobytu w więzieniu. Pierwszym medium, gdzie można było o nim przeczytać były mury polskich miast, na których sprayem pisano hasło „Uwolnić Maleńczuka”. Tak ówczesna opozycja protestowała przeciwko skazaniu Maćka na dwa lata więzienia za odmowę służby w wojsku. Na szczęście poniekąd bezskutecznie, gdyż przez półtora roku odsiadki Maleńczuk nauczył się grać na gitarze, a jako „nadworny bard” otrzymał status „nietykalnego” od grypsujących kolegów spod celi. Kolejne lata spędził grając swe piosenki oraz ulubione bluesy na ulicach polskich miast – do tej pory nazywa ten okres najlepszą szkołą życia estradowego. Pewnego dnia natknął się na niego założyciel Pudelsów – Pudel i zaproponował mu współpracę. I tak się zaczęło. Pudelsi zaczynają nagrywać płyty, wkrótce Maciek zakłada swój „autorski” zespół – Homo Twist. W 1999 roku Maciej Maleńczuk odchodzi od Pudelsów i rozwiązuje Homo Twist. W 2004 roku jest w czołówce polskich wokalistów solo i z Pudelsami, reaktywuje też Homo Twist. Wydany w listopadzie 2008 roku album „Psychodancing” to kolejna, zaskakująca odsłona Maleńczuka. Na płycie znajdziemy przeboje polskiej piosenki autorstwa Młynarskiego, Klenczona, Niemena („Wakacje z blondynką”, „Kronika podróży”, „Płonąca stodoła”) w nowych aranżacjach po mistrzowsku zaśpiewane przez Maleńczuka, a także autorskie utwory (Barman, Kaczory) nawiązujące w stylistyce do klimatów dancingu. 

Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. Obecnie zespół jest uznawany za jedną z czołowych grup reggae. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie, jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Pierwsza płyta zespołu – „Mniam, mniam rege” jest uważana za jedno z najważniejszych wydawnictw na polskim rynku reggae. Do tej pory grupa wydała 5 płyt długogrających, płytę winylową, zaś utwory zespołu znalazły się na kilkunastu składankach, między innymi: „Regg'in Europe” – składanka europejskich zespołów reggae; „Activator” – znakomita składanka Mario Dziurexa z remiksami utworów różnych zespołów. Habakuk jest jednym z najczęściej koncertujących polskich zespołów. Na trasie Rege Tonite 2003 w ciągu dwóch miesięcy zagrał 44 koncerty w Polsce, Niemczech oraz Czechach, sprzedając ponad 10.000 biletów. Zespół w ciągu 16 lat działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Habakuk na swoich płytach współpracował między innymi z Muńkiem Staszczykiem, Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem „Yaniną” Iwańskim, Anią Patynek oraz wieloma znakomitymi muzykami. Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem – żywą legendą reggae na świecie – przy okazji jego koncertów w Polsce. Ten wybitny muzyk, wokalista i producent ma na koncie współpracę z The Clash, Guns'n'Roses, Izzim Stradlinem – gitarzystą z pierwszego składu Guns'n'Roses, UB 40 i niezliczoną ilością mniejszych grup. 


Kaszmir
powstał w 1986 roku. To, co proponował Kaszmir wydawać się mogło nie do zdefiniowania. A jeśli chodzi o jakieś porównania, to chyba najlepszego użył swego czasu Marek Wiernik, który stwierdził, ze Kaszmir gra, jak Spandau Ballet. W 1988 roku zespół pojawił się na koncercie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i zdobył jedno z trzech równorzędnych pierwszych miejsc za piosenkę „Nie powiedziała nic”, obok zespołów Ira i Traks. Niestety, nic za tym nie poszło, ale i tak zespół pokazywał się dalej, brał udział w konkursach, przeglądach. W 2008 roku została wydana przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Kaszmir”. Materiał na płytę zespół nagrywał w latach 2006-2008 w studiu „YAMA”.

                                           ***

Organizatorem IV Biesiady Specjala jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, a jej wyłącznym sponsorem Grupa Żywiec Browar w Elblągu. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405713

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.