Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.08.2009 09:04 Miasto:Kwidzyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
Gardeja: wczoraj, dziś, jutro...
Jeden z eksponatów
Jeden z eksponatów
Losy urokliwego, dawniej przygranicznego, miasteczka przypominają historię innych wsi i  miast na naszych terenach. Bezpowrotnie zniszczone piękno, dzieje powojenne oraz obecne życie Gardei pokazuje wystawa w kwidzyńskim zamku.

Jej twórcy chcą zwrócić uwagę na "niewątpliwy urok przedwojennego przygranicznego miasteczka, jakim była Gardeja, w zestawieniu z jej stanem obecnym". Chcą też zachęcić do pogłębienia wiedzy na temat Dolnego Powiśla.

Oto, co możemy przeczytać w zaproszeniu na wystawę:

"W wyniku działań wojennych około 80 procent kamienic w Gardei oraz pozostała infrastruktura ówczesnego śródmieścia - starówki zostały bezpowrotnie zniszczone.

W nienaruszonym stanie zachował się kościół z górującą nad miastem gotycką wieżą (zniszczony następnie w 1968 roku, w wyniku ogromnego pożaru). W następstwie strat wojennych, w 1945 roku, zostały też utracone prawa miejskie.

Niestety, kolejne lata przyniosły dalsze wyburzenie przedwojennej architektury. W okresie ogromnego zapotrzebowania na mieszkania nie zadawano sobie trudu odtwarzania pierwotnego wyglądu miasteczka.

Miejsce urokliwych eklektycznych kamieniczek zajął szereg bloków w stylu socrealistycznym, natomiast obrzeża pierwotnego miasta zostały zabudowane domkami jednorodzinnymi, o mało atrakcyjnej formie, zupełnie nie nawiązując do pierwowzoru.

Jednak jeszcze nie wszystko stracone. Zarówno w zasobie gminnym, jak i w rękach prywatnych, nadal pozostają niezabudowane place, na których przy odrobinie chęci można odtworzyć w procesie rewitalizacji pierwotny wygląd tych miejsc.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i głębszego zastanowienia się nad istniejącym stanem rzeczy. Zachęcamy również do pogłębienia wiedzy historycznej na temat naszego regionu, którego bogata historia warta jest uwagi".

Fotograficzna prezentacja, która powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalnym Miłośnicy Ziemi Gardejskiej Gardanum, będzie czynna do 31 sierpnia.

 

Aranżacja plastyczna i opracowanie: Bożena Rybus, Emilian Jaworowicz i Piotr Schaeffer
Stowarzyszenie - Miłośnicy Ziemi Gardejskiej "Gardanum".
Kurator wystawy w Muzeum w Kwidzynie - mgr Sylwia Tatara

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11405
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8990685

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.