Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.07.2009 09:08 Miasto:Sztutowo, woj. pomorskie Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. - Joanna Mierzejewska, AJ Placówka:Muzeum Stutthof
Stutthof / Emiter_Franczak
Plakat projektu
Plakat projektu

Autentyczne nagrania i relacje więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie wykorzystał w audiowizualnym projekcie duet Emiter_Franczak. Po raz pierwszy artyści pokażą go w najbliższy piątek, 31 lipca, o godz. 22.

Jak informują organizatorzy, Bez Słów to przedsięwzięcie z pogranicza nowych mediów. Instalacja dźwiękowa i wideo na terenie byłego niemieckiego obozu prezentuje materialne dziedzictwo kulturowe zgromadzone w sztutowskim muzeum.

Ludomir Franczak (autor wideo) i Marcin Dymiter (twórca instalacji muzycznej) "zmierzą się z trudną, obozową przestrzenią, nasyconą kontekstem ludobójstwa. (Artyści - red.) przyjęli, że najbardziej wymownym będzie odtworzenie pewnych elementów życia obozowego. (...) Nie znajdziemy (tu - red.) żadnego komentarza odautorskiego. Artyści pozwalają przemówić miejscu oraz tragedii więźniów obozu. Stąd tytuł projektu: Bez słów” - czytamy w komunikacie prasowym.

Na inaugurację projektu zapraszają: Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu oraz Muzeum Stutthof. 

Wystawa potrwa do 4 września. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Wydarzeniu towarzyszą także: bezpłatny katalog i folder w językach: polskim, angielskim i niemieckim.

***

Ludomir Franczak

Urodził się w 1974 roku, w Słupsku; z wykształcenia - konserwator dzieł sztuki (studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu); studiował również grafikę (także UMK); dwukrotny stypendysta Bornholms Hojskole w Danii i Fundacji Wyszehradzkiej.

Tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, multimedia; współtwórca szeregu projektów interdyscyplinarnych, m.in.: Ostatni Człowiek na Ziemi (z P. Jaworskim i M. Małecką), teatr mody 3cm, Family Tv (z żoną Magdaleną), projekt teatralny Schron (min. z Emiterem, D. Odiją, U. Sawicką), emiter_franczak (projekt łączący działania audio Emitera z video performancem na żywo).

Autor scenografii i kostiumów do kilkunastu spektakli teatralnych (w tym: Teatr Strefa Ciszy z Poznania, Kana ze Szczecina, Rondo ze Słupska); projektant mody (twórca sześciu kolekcji prezentowanych w formie teatru mody w Polsce, Anglii, Portugalii); performer (prezentacje w całej Polsce w przestrzeni zamkniętej i otwartej).

Swoje projekty pokazywał m.in. w galeriach: Arsenał w Poznaniu, Kronika w Bytomiu, Wozownia w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku, Entropia we Wrocławiu, Galerii El w Elblągu, BWA w Sanoku, Wieża Ciśnień w Koninie, Scena w Koszalinie oraz w przestrzeni teatralnej (teatry: Rondo w Słupsku, Kana w Szczecinie) i publicznej (Toruń, Szczecin, Poznań, Warszawa, Kraków, Słupsk); prace Franczaka gościły również w Danii, Szwecji, Anglii, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, na Węgrzech i Rosji. 

Marcin Dymiter aka Emiter

Rocznik '71; słupszczanin z urodzenia; muzyk, improwizator.

Absolwent filologii polskiej i edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim (1991-1996) oraz Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego (1996-2002). Przygotowuje rozprawę doktorską na temat kiczu i współczesnej kultury popularnej.

Od dzieciństwa grał muzykę. Uczęszczał do szkoły muzycznej, ale dosyć szybko ją porzucił. Słuchacz muzycznych warsztatów w kraju i za granicą, m.in. warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Francisa Minarda, Wolfganga Fuchsa; związany z grupami: Ewa Braun, Mordy; grał w formacjach: Gamadisco, Chlupot Mózgu, Ludzie.

Emiter
porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej; solowy projekt jest oparty na elektroakustycznych i elektronicznych improwizacjach; eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej.

Emiter używa i łączy różne jakości: lo-fi/hi-fi czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia; tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe; producent muzyczny; współtwórca i kurator - wspólnie z Ludomirem Franczakiem - festiwalu mikro_makro.

(na podstawie materiałów prasowych)

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405688

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.