Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.08.2009 10:27 Miasto:Morąg Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł. - Mariusz Grunwald, AJ Placówka:Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera
Ziemia - morze - obłoki
Jeden z obrazów
Jeden z obrazów

Morze i subtelne piękno przyrody - jeszcze do połowy sierpnia w morąskim pałacu Dohnów można oglądać prace Zofii Samusik–Zaremby i Tadeusza Zaremby. Artyści mieszkali w Płocku, a od niedawna są związani z naszym regionem.

Jak informuje Mariusz Grunwald z Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, Zofia Samusik–Zaremba i Tadeusza Zaremba są absolwentami wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ona studiowała malarstwo i grafikę, on - historię sztuki i konserwację. Oboje przez wiele lat pracowali w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Pani Zofia jest autorką wielu aranżacji wystaw muzealnych i plakatów. Oprócz malarstwa uprawia grafikę użytkową. Tadeusz Zaremba był wieloletnim dyrektorem płockiego muzeum, wykładowcą historii sztuki tamtejszej szkoły wyższej. Oboje mają za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w których biorą udział od połowy lat 60-tych.

Zofia Zaremba od wielu lat należy do warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jednym z jej ulubionych tematów, wykonywanych głównie pastelami, jest piękno przyrody, zmieniające się w kolejnych porach roku. Nastrojowe prace artystki charakteryzują się subtelnymi barwami.

Tadeusz Zaremba był współzałożycielem i pierwszym kierownikiem Klubu Związków Twórczych Azyl w Toruniu. Należy do Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Tematem jego obrazów i wyjątkową pasją życiową jest morze.

Malarz wyznaje: „ Morze weszło we mnie, przeniknęło i zawładnęło całą moja psychiką. Morze  nie tylko oczyszcza myśli, ale wzbogaca wrażliwość na kolor, daje różnorodne możliwości w wyborze formy, wypowiedzi jego kształtu, daje wielorakie napięcia, od spokojnej, sennej niemal gładzi do wzburzonego, nieokiełznanego żywiołu.

Ta nieogarnięta przestrzeń wypełniona wodą  i wiatrem, nigdy nie jest taka sama. Potrafi być spokojna i okazywać rozbrajającą wręcz łagodność, by za chwilę wzburzyć się i uderzyć przygniatającą masą wody i szalonym podmuchem wiatru.

Te ciągłe zmiany morza, przechodzenie jednego nastroju w drugi, różnorodność napięć, bardzo pokrywają się z amplitudą mojego życia”.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9919980

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.