Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 31.07.2009 10:29 Miasto:Węgorzewo Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł. - Robert Idzikowski, AJ Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Węgorzewo: Ludowa uczta dla ciała i ducha - zobacz!
W czasie jarmarku już po raz 11. zostaną przyznane Złote Jelonki - honorowe nagrody jarmarku za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji...
W czasie jarmarku już po raz 11. zostaną przyznane Złote Jelonki - honorowe nagrody jarmarku za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji...
Dziś, w 31 lipca, w Węgorzewie rozpoczął się 32. Międzynarodowy Jarmark Folkloru. To jedno z największych i najbardziej atrakcyjnych spotkań z autentyczną kulturą i sztuką ludową w północno-wschodniej Polsce.

Jak informują organizatorzy, to scena dla duchowej kultury ludowej grup narodowych i regionalnych, które zamieszkują północną i wschodnią Polskę. Zobaczyć będzie można sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Ukrainy.

 

Jak w roku ubiegłym, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Wyróżniające się zespoły z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskają promocję na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który w 2010 roku odbędzie się w Kazimierzu, nad Wisłą.

Już po raz 11. zostaną przyznane Złote Jelonki - honorowe nagrody jarmarku za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji.

 

Podczas imprezy odbywają się pokazy tradycyjnych rzemiosł: kowalstwa (m.in. kucia podków), rzeźby w drewnie i glinie, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, wyrobu świec z wosku pszczelego, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, obróbki bursztynu, wykonywania wycinanek z papieru, malowania pisanek oraz wyrobu koronki klockowej, frywolitkowej i szydełkowej.

 

Atrakcją sobotniej nocy są spektakle teatrów ludowych i zabawa ludowa w porcie Żeglugi Mazurskiej, którą prowadzić będą kapele i zespoły ludowe.

Jarmark potrwa do niedzieli.

***

Warto pojechać do Węgorzewa i odwiedzić tamtejsze Muzeum Kultury Ludowej. W Muzeum byliśmy niedawno, dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

Zobacz telewizyjny felieton:


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200784

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.