Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.06.2009 05:05 Miasto:Węgorzewo Kategoria:E-KULTURA TV Autor:M.Hajkowicz, M.Kisiel Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Spacer z kulturą ludową w tle - zobacz!
Kadr z materiału telewizyjnego.
Kadr z materiału telewizyjnego.
Dziś chcemy zaprosić na wakacyjną wycieczkę do Węgorzewa , a konkretnie do Muzeum Kultury Ludowej. Przy węgorzewskim Muzeum funkcjonuje Park Etnograficzny nad Węgorapą w którym zgromadzono obiekty tradycyjnego, mazurskiego budownictwa ludowego. Zapraszamy na krótki spacer po tym parku.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. 

Historia węgorzewskich zbiorów muzealnych sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to grupa miłośników Regionu rozpoczęła gromadzenie różnego typu zabytków. Obecnie główne zainteresowania placówki ogniskują się wokół kultury ludowej wszystkich grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno–wschodnią.

Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur i Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego Regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa.

Z Muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Eksponowane są tutaj przykłady tradycyjnego budownictwa mazurskiego – drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewniana remiza z Ołownika i szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze, w których prowadzone są zajęcia i szkolenia rękodzielnicze i lekcje muzealne..

Rokrocznie Muzeum organizuje liczne pokazy rzemiosł tradycyjnych oraz cykliczne międzynarodowe imprezy folklorystyczne: przegląd widowisk kolędniczych „Herody” (styczeń–luty), kiermasz wraz z przeglądem widowisk obrzędowych „Święto Wiosny” (sobota na tydzień przed Wielkanocą) oraz największy w regionie Międzynarodowy Jarmark Folkloru (pierwszy weekend sierpnia), któremu towarzyszy Festiwal Węgorapa Folk Music. Od 2006 roku Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie jest placówką Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego.

Zapraszamy na krótki spacer po Parku Etnograficznym nad Węgorapą.

Zobacz:

- wersja dla szybszych łączy internetowych:

- wersja dla słabszych łączy internetowych:

Zdjęcia, montaż: Maciej Kisiel

Muzyka: Paris Music


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11447
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9180442

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.