Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.06.2009 10:27 Miasto:Bartoszyce Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Bartoszycki Dom Kultury
Strojne - i dostojne czepce warmińskie - posłuchaj!
Maria Kwaśniewska i jeden z czepców, który własnoręcznie wykonała
Maria Kwaśniewska i jeden z czepców, który własnoręcznie wykonała
- W zasadzie umiemy wszystko robić, może poza koronką czółenkową. Jeśli chodzi o coś, co mogłoby być dla każdego turysty pamiątką z Warmii i Mazur, proponujemy fartuszki, komplety serwetek i inne wyroby z motywami z pięknych czepców warmińskich - mówi w radiowej rozmowie Ewa Chilmanowicz, która od 40 lat opiekuje się kołem rękodzieła artystycznego w Bartoszyckim Domu Kultury.

W Bartoszycach ekipa eswiatowid.pl była wczoraj, dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

W Dąbrowie, pod Bartoszycami, nagrywaliśmy reportaż na temat jednej z bohaterek projektu - pani Marii Kwaśniewskiej, która tworzy znane nie tylko w Polsce, czepce warmińskie.  
 
Przygodę z rękodziełem artystycznym pani Maria rozpoczęła dopiero po przejściu na emeryturę. Wykonane przez nią tradycyjne czepce warmińskie zdobyły wiele nagród i cieszą oczy odwiedzających muzea oraz miłośników tradycji ludowej sztuki za granicą.  

Jak to się stało, że Ewa Chilmanowicz, Maria Kwaśniewska i inne uczestniczki spotkań w Bartoszyckim Domu Kultury zainteresowały się czepcami?

Posłuchaj ciekawej radiowej rozmowy:Rozmawiała: Agnieszka Jarzębska

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej realizuje Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu oraz nasza redakcja.

W najbliższych miesiącach powstanie cykl materiałów filmowych na temat "ostatnich mistrzów" kultury ludowej z Warmii i Mazur, Żuław i Powiśla.

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej objął honorowym patronatem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas; organizatorem jest Światowid, współorganizatorem stowarzyszenie Jantar.

Współorganizatorami - i współpartnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.   

             

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Heniek Janicki
|2009-06-20 20:06:44
Mam nadzieje , ze nie zapomnicie o Mirku Dziewialtowiczu ze Starego Siedliska. Jest on jednym z lepszych artystow.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11522
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9579913

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.