Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.05.2009 04:01 Miasto:Sztutowo, woj. pomorskie Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:1692 Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ostatni mistrzowie kultury ludowej: Stanisław Suska - posłuchaj!
Twórczość Stanisława Suski poznali uczniowie Gimnazjum w Nowym Dworze Gdańskim
Twórczość Stanisława Suski poznali uczniowie Gimnazjum w Nowym Dworze Gdańskim

Stanisław Suska to kolejny twórca ludowy, którego prezentujemy dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej. Pan Stanisław jest rzeźbiarzem. Swoją przygodę ze sztuką ludową rozpoczął w siódmej klasie szkoły podstawowej. Fachu nauczył się od rzeźbiącego sąsiada. Mieszkał wówczas w Dąbrówce (woj. lubelskie). Z zawodu jest murarzem. Rzeźbienie traktował jak hobby. Dziś to jego praca, z której utrzymuje rodzinę.

 


Ostatni mistrzowie kultury ludowej to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu. Jego koordynatorem jest nasza redakcja (ośrodek kultury jest wydawcą Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl).

Dzięki temu programowi zaprezentujemy i udokumentujemy obecny stan dziedzictwa kultury ludowej na Warmii i Mazurach oraz terenie byłego województwa elbląskiego - na Żuławach i Powiślu. W szczególności zależy nam na tym, by pokazać najciekawszych i najważniejszych twórców ludowych, takich o których możemy powiedzieć, że są ostatnimi mistrzami w swoich dziedzinach. Kolejnym z prezentowanych przez nas twórców jest rzeźbiarz Stanisław Suska ze Sztutowa.

Stanisław Suska to twórca ludowy z krwi i kości. Rzeźbi w drewnie od ponad 30 lat. Swoją przygodę ze sztuką ludową rozpoczął w siódmej klasie szkoły podstawowej. Fachu nauczył się od rzeźbiącego sąsiada. Mieszkał wówczas w Dąbrówce (woj. lubelskie). Z zawodu jest murarzem. Rzeźbienie traktował jak hobby. Dziś to jego praca, z której utrzymuje rodzinę.

O swojej twórczości mówi: - jestem samoukiem. Nie skończyłem żadnej akademii, ale mam w sobie coś... Biorę klocka do ręki i widzę, co z tego można zrobić.

Stanisław Suska rzeźbi w drewnie lipowym. Najczęściej ludzi i anioły. Jego rzeźby i płaskorzeźby rozchodzą się po świecie jak świeże bułeczki. Wiele z nich na specjalne zamówienie trafiło już do Niemiec czy do USA.

W  ramach realizacji projektu  Ostatni mistrzowie kultury ludowej, twórczość Stanisława Suski poznali uczniowie Gimnazjum w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie odbyło się spotkanie z twórcą. Prace rzeźbiarza ze Sztutowa podobały się wszystkim. 

Oto radiowa relacja z tego spotkania. Posłuchaj:

  

Rozmawiała Marta Hajkowicz

***

Kliknij tutaj, aby obejrzeć prace Stanisława Suska ze Sztutowa i fotoreportaż z wizyty twórcy w szkole. Zobacz: 

 

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej objął honorowym patronatem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas; organizatorem jest Światowid, współorganizatorem stowarzyszenie Jantar.

Współorganizatorami - i współpartnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  

           

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158680

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.