Stanisław Suska to kolejny twórca ludowy, którego prezentujemy dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej. Pan Stanisław jest rzeźbiarzem. Swoją przygodę ze sztuką ludową rozpoczął w siódmej klasie szkoły podstawowej. Fachu nauczył się od rzeźbiącego sąsiada. Mieszkał wówczas w Dąbrówce (woj. lubelskie). Z zawodu jest murarzem. Rzeźbienie traktował jak hobby. Dziś to jego praca, z której utrzymuje rodzinę.
Ostatni mistrzowie kultury ludowej to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu. Jego koordynatorem jest nasza redakcja (ośrodek kultury jest wydawcą Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl).
Dzięki temu programowi zaprezentujemy i udokumentujemy obecny stan dziedzictwa kultury ludowej na Warmii i Mazurach oraz terenie byłego województwa elbląskiego - na Żuławach i Powiślu. W szczególności zależy nam na tym, by pokazać najciekawszych i najważniejszych twórców ludowych, takich o których możemy powiedzieć, że są ostatnimi mistrzami w swoich dziedzinach. Kolejnym z prezentowanych przez nas twórców jest rzeźbiarz Stanisław Suska ze Sztutowa.
Stanisław Suska to twórca ludowy z krwi i kości. Rzeźbi w drewnie od ponad 30 lat. Swoją przygodę ze sztuką ludową rozpoczął w siódmej klasie szkoły podstawowej. Fachu nauczył się od rzeźbiącego sąsiada. Mieszkał wówczas w Dąbrówce (woj. lubelskie). Z zawodu jest murarzem. Rzeźbienie traktował jak hobby. Dziś to jego praca, z której utrzymuje rodzinę.
O swojej twórczości mówi: - jestem samoukiem. Nie skończyłem żadnej akademii, ale mam w sobie coś... Biorę klocka do ręki i widzę, co z tego można zrobić.
Stanisław Suska rzeźbi w drewnie lipowym. Najczęściej ludzi i anioły. Jego rzeźby i płaskorzeźby rozchodzą się po świecie jak świeże bułeczki. Wiele z nich na specjalne zamówienie trafiło już do Niemiec czy do USA.
W ramach realizacji projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej, twórczość Stanisława Suski poznali uczniowie Gimnazjum w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie odbyło się spotkanie z twórcą. Prace rzeźbiarza ze Sztutowa podobały się wszystkim.
Oto radiowa relacja z tego spotkania. Posłuchaj:
Rozmawiała Marta Hajkowicz
***
Kliknij tutaj, aby obejrzeć prace Stanisława Suska ze Sztutowa i fotoreportaż z wizyty twórcy w szkole. Zobacz:
***
Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej objął honorowym patronatem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas; organizatorem jest Światowid, współorganizatorem stowarzyszenie Jantar.
Współorganizatorami - i współpartnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
