Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.05.2009 04:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Biblioteka Elbląska
Pręgi, Senność...
- Przy Pręgach jakieś tchnienie boskie, irracjonalny czynnik spowodował, że wszystko zagrało i zakamuflowało pewne słabizny mojego debiutanckiego scenariusza - mówił w Elblągu Wojciech Kuczok.

W Elblągu Wojciech Kuczok - prozaik, krytyk filmowy i scenarzysta miał wczoraj spotkanie autorskie. Spora jego część dotyczyła filmów, do których Kuczok napisał scenariusze, a które reżyserowała Magdalena Piekorz: Pręgi i Senność.

Przypomnijmy, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Pręgi dostały Złote Lwy, a Senność (premiera miała miejsce w październiku 2008 roku) - Złotego Klakiera – nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu.

Wojciech Kuczok czytał też m.in. fragment swojej nowej książki o kinie, która niebawem ma się ukazać...

Kuczok z pokorą i w krytyczny sposób podchodzi do swojej pracy scenarzysty filmowego. Jak powiedział wczoraj, nie był zadowolony z siebie jako scenarzysty Pręg i jako scenarzysty Senności:

- Wydaje mi się, że scenariusz był najsłabszą stroną obu tych filmów - mówił.

Pręgi i Senność to dzieło tej samej ekipy realizacyjnej, w tym Magdaleny Piekorz jako reżyserki, Kuczoka jako scenarzysty, Marcina Koszałki - autora zdjęć, Adriana Konarskiego - autora muzyki czy Michała Żebrowskiego, odtwórcy jednej z głównych ról w obu produkcjach.

Pręgi otrzymały bardzo dobre oceny widzów i krytyków. Senność tak dobrych ocen już nie zbiera. Dlaczego tak się zdarzyło?

- Przy Pręgach jakieś tchnienie boskie, irracjonalny czynnik spowodował, że wszystko zagrało i zakamuflowało pewne słabizny mojego debiutanckiego scenariusza - mówił Wojciech Kuczok. - W przypadku Senności, wydaje mi się, że mimo usilnych starań całej ekipy, bardzo zdolnej reżyserki, wspaniałego operatora i genialnej ekipy aktorskiej, to scenarzysta zawinił i jeśli ten film nie wszystkim się podoba, to ze względu na to, że jest tam za dużo tekstu w ustach bohaterów. Za mało miałem czasu, by wsłuchać się w kolejne wersje scenariusza i by je obrabiać skrawaniem, jak to często robię w przypadku moich książek, czy jak to było w przypadku Pręg. Gdybym miał jeszcze ze dwa, trzy miesiące, poobcinałbym mnóstwo w dialogach, więcej by się działo w obrazie i wtedy byłbym z tego filmu bardziej zadowolony - powiedział w Elblągu Wojciech Kuczok.

Na to, jak dany film zostanie odebrany, ma jeszcze wpływ wiele czynników. Pręgi pojawiły się we właściwym miejscu i czasie - wpisały się w nagłośnioną przez media debatę o przemocy w rodzinie. Jak mówił pisarz, pokazowi festiwalowemu towarzyszyła sprzyjająca aura, do której jeszcze dołączył duży sukces powieści Gnój - na podstawie wybranych jej wątków powstał scenariusz Pręg...

Wojciech Kuczok zauważył, że w przypadku Senności takiej aury nie było. Uważa, że krytycy czuli się trochę bezradni dlatego, że książka powstała ze scenariusza filmu (był to literacki eksperyment).

- Senność miała genialne przyjęcie w Gdyni. To też była aura jednego pokazu, krytyka była podzielona. a jury niepodzielnie wybrało melodramat, czyli Małą Moskwę. Ja uważam, że najwybitniejszym filmem na tym festiwalu był obraz Małgorzaty Szumowskiej. Ona była bezkonkurencyjna i w każdej kategorii powinna była dostać główne nagrody. Senność była filmem zdecydowanie mniejszej miary, niż 33 sceny z życia – stwierdził w Elblągu Wojciech Kuczok.  

Mimo to warto obejrzeć oba filmy na podstawie scenariuszy tego pisarza. Opowiadają one ciekawe, frapujące, ważne historie i są po prostu dobrze zrobione.  


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182066

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.