Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.05.2011 01:53 Miasto:Morąg Kategoria:Dziedzictwo kulinarne Autor:386 Placówka:Brak
Święto regionalnej kuchni i - naleśnika

Konkurs na najlepszą potrawę z mąki, stoiska z ofertami gospodarstw i stowarzyszeń agroturystycznych oraz występy artystyczne są w programie 2. Regionalnego Święta Agrokuchni. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 maja, w Morągu.

Pierogi, racuchy i inne potrawy z mąki będą przygotowywać przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, a także osoby, które wcześniej przesłały zgłoszenie organizatorom. Z kolei kucharze z restauracji i punktów gastronomicznych na terenie miasta i gminy Morąg wezmą udział w konkursie na najsmaczniejsze naleśniki. Tutaj o zwycięstwie - oczywiście po degustacji - zdecyduje publiczność.

W części wystawienniczej swoje oferty zaprezentują gospodarstwa i stowarzyszenia agroturystyczne, członkowie Lokalnej Grupy Działania - Związku Stowarzyszeń Kraina Drwęcy i Pasłęki i członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Oprawę artystyczną zapewnią zespoły ludowe.

- Tradycyjna kuchnia z Warmii, Mazur i Powiśla ma same zalety, tylko jedną wadę - ciągle jeszcze jest zbyt mało znana - zauważa marszałek Jacek Protas. - Mieszkańcy miasta, którzy  nie mają rodziny na wsi, rzadko mają szansę posmakować regionalnych specjałów. Tymczasem w Europie taka produkcja stanowi 30 procent rynku spożywczego. Stąd nasze programy promujące tradycyjny sposób wytwarzania surowców i przygotowywania z nich potraw, w myśl zasady "od pola do stołu". Programy te mają charakter całościowy, wspierają zarówno produkcję, jak i rynek usług. Skuteczną i na pewno najbardziej spektakularną formą wzmacniania tego rynku są konkursy kulinarne. Dzięki nim poznajemy coraz bogatszą ofertę  w tej dziedzinie, wzmacniamy konkurencję, a konsument może łatwiej dotrzeć do takiej żywności.

"Od pola do stołu" to - jak przypomina biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie - idea produktu regionalnego. Surowiec wyprodukowany na danym terenie trafia do pobliskiej przetwórni, a powstałą w ten sposób regionalną potrawę serwuje miejscowa gastronomia.

"W ten sposób tworzymy grupową markę, zastrzeżony prawnie znak towarowy, rozpoznawalny już w wielu regionach Europy. W regionie Halland są to np. potrawy z łososia, w innych regionach Szwecji - potrawy ze śledzia. Jeśli takich producentów surowców powiążemy w sieć - w Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego - ich działania przełożą się bezpośrednio na kształtowanie lokalnych i regionalnych rynków pracy. W tym sensie skorzystają na tym wszyscy, i mieszkańcy, i goście. Morąskie święto agrokuchni jest więc elementem szerokiej działalności samorządu województwa w ramach Warmińsko-Mazurskiego Programu Promocji Jakości" - czytamy w informacji prasowej.

Impreza odbędzie się w Gimnazjum nr 1, przy ul. Mickiewicza 25. Początek o godz. 10. Całość poprowadzi autorytet kulinarny dr Grzegorz Russak.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11742
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400829

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.