Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.05.2009 10:43 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:M.H. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
13. OFSS: Niejedna z jedną - posłuchaj!
Monika Podwysocka - Amazonka z Warszawy.
Monika Podwysocka - Amazonka z Warszawy.

Nietypowo, bo otwarciem wystawy, a nie tradycyjnie koncertem, rozpoczęła się wczoraj 13. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa... czy to jest kochanie? Festiwal, którego organizatorem jest Centrum Kultury Światowid potrwa do niedzieli.

Motywem przewodnim 13. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie? jest kobieta. I właśnie bardzo kobieca i symboliczna była inauguracja tegorocznej imprezy. Festiwal rozpoczął się wernisażem wystawy fotografii Niejedna z jedną.

Tytuł wystawy to hasło ogólnopolskiej akcji, wymyślonej przez młode Amazonki, które postanowiły przełamać milczenie na temat raka piersi wśród najmłodszych kobiet.

Niejedna z jedną - to hasło pokolenia trzydziestoletnich kobiet, które w wyniku choroby straciły jedną, a nawet dwie piersi. Nie chciały żyć dłużej w ukryciu i wstydzić się swojej choroby. Postanowiły pokazać się światu i wydały kalendarz, w którym oprócz zdjęć znalazły się także informacje o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi. I właśnie fotografie z tego kalendarza prezentowane są na wystawie w Elblągu.

Gościem specjalnym wernisażu wystawy inaugurującej 13. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie? była jedna z prezentujących się w kalendarzu modelek: Monika Podwysocka - Amazonka z Warszawy, której zdjęcie ozdobiło miesiąc kwiecień.

Posłuchaj:

This text will be replaced

Na wernisażu wystawy Niejedna z jedną w Światowidzie obecne były także panie z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, które podziwiając prezentowane fotografie, rozdawały ulotki dotyczące samobadania piersi i rozmawiały o profilaktyce.

Posłuchaj:

This text will be replaced

Na zakończenie, chcielibyśmy zaprezentować jeden z wierszy napisanych i przeczytanych podczas wernisażu przez założycielkę Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek: Alicję Tomczyk. Wiersz jest przejmującym wspomnieniem o koleżankach - Amazonkach, które przegrały walkę z chorobą.

Posłuchaj:

This text will be replaced

Wystawę Niejedna z jedną można oglądać do 26 maja.

Rozmawiała Marta Hajkowicz

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185638

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.