Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.04.2009 02:10 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor:M.Kisiel K.Chaja A.Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Red. Janina Pazio: wciąż za dużo pytam - zobacz, jak było!
Kadr z materiału telewizyjnego
Kadr z materiału telewizyjnego

Interesująca rozmowa o dziennikarstwie, literaturze i nie tylko - zapraszamy do obejrzenia telewizyjnego nagrania z wtorkowego spotkania w Galerii Prasowej.

Już po raz drugi zachęcamy, by poświęcić chwilę uwagi tematowi dziennikarstwa i mediów. Okazją do wymiany opinii i refleksji jest cykl Galeria Prasowa, który zainicjowała i realizuje nasza redakcja - oczywiście przy pomocy fachowych sił Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.

Mamy świadomość niedoskonałości materiału, jaki zarejestrowaliśmy we wtorek, jednak są to nasze pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcia. Formę obszernego nagrania telewizyjnego połączonego ze spotkaniem z żywą publicznością, realizujemy dopiero drugi raz. Testujemy przy tym nowe technologie, m.in. związane z przekazem dźwięku. Będziemy się starali, by kolejne tego rodzaju nasze działania były coraz lepsze jakościowo i technicznie. 

Mimo niewątpliwych braków materiału z ostatniej Galerii Prasowej, zdecydowaliśmy się go wyemitować, ponieważ warto posłuchać, co na temat dziennikarstwa i pracy w mediach - choć nie tylko, ma do powiedzenia jedna z nestorek elbląskiego dziennikarstwa.  

Spotkanie prowadzili: Piotr Derlukiewicz, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej www.portEl.pl oraz Agnieszka Jarzębska z eswiatowid.pl.

***

Choć red. Janina Pazio od kilku lat jest na emeryturze, obserwuje, co dzieje się w mediach, szczególnie internetowych. Bohaterka Galerii Prasowej uważa, że poziom dziennikarstwa obniżył się, w elbląskich mediach dominują tematy kulturalne, a brakuje społecznych i gospodarczych.

- Myślę, że najlepszym okresem były dla elbląskich mediów lata 90., kiedy wiele się działo, a dziennikarze czuli się bardziej wolni. To ważne, czy dziennikarz czuje się wolny - podkreśliła Janina Pazio:

This text will be replaced

 Zastanawialiśmy się nad sprawą podejmowania przez lokalne media tematów trudnych, pisania o poważnych problemach, podejmowania interwencji.

Czy dziennikarze lokalni nie są za bardzo uwikłani w sieć środowiskowych powiązań, by częściej - lub w ogóle o takich tematach pisać?

Inna kwestia, którą poruszyliśmy, dotyczy możliwości zrobienia kariery dziennikarskiej w miastach, takich, jak Elbląg.

Janina Pazio przyniosła na spotkanie jedną z książek Ryszarda Kapuścińskiego i przeczytała jej fragment:

"Dobre i złe dziennikarstwo można odróżnić łatwo. W dobrym dziennikarstwie, oprócz opisu wydarzenia znajdziecie również wytłumaczenie jego przyczyny. W złym dziennikarstwie istnieje sam opis, bez żadnych związków czy odniesień do kontekstu historycznego, relacja z nagiego wydarzenia, z której nie dowiadujemy się ani o jego przyczynach, ani o tym, co je poprzedziło..."   

Zobacz:

This text will be replaced

 Postać i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wracała także w dalszej części spotkania.

- Trudno być dziennikarzem zza biurka. Taka osoba nie jest chyba dziennikarzem. Dziennikarz musi chodzić, widzieć, rozmawiać - powiedziała bohaterka Galerii Prasowej.

Zastanawialiśmy się również nad często zbyt dużymi oczekiwaniami, jakie ludzie mają wobec mediów. Wiele osób liczy np., że dziennikarze rozwiążą wszystkie osobiste, prywatne kłopoty, z którymi na co dzień się borykają. 

Janina Pazio przyznała, że w prasie ubywa reportaży i materiałów interwencyjnych: 

This text will be replaced

 Były też pytania od publiczności. Jeden z młodych ludzi chciał wiedzieć, czy dziennikarka pamięta pierwszy tekst, jaki napisała.

- Pamiętam. To był taki "tasiemiec", że zastanawiałam się, czy w ogóle ktoś go przeczytał. A poza tym był strasznie nudny - śmiała się Janina Pazio. 

W sprawie "nudnych" tekstów zabrał też głos red. Andrzej Minkiewicz, który przypomniał, że jeszcze w czasach Głosu Zamechu były takie niezwykle nudne spotkania, na których jednak obecność była obowiązkowa i o których trzeba było napisać.

Wkrótce wywiązała się dyskusja, czy dziennikarze to "ludzie, którzy t w o r z ą" fakty.

Bohaterka Galerii Prasowej odpowiedziała również na pytanie, czy miała "mistrza", od którego mogła się uczyć zawodu dziennikarza:

This text will be replaced

Wątek "mistrzów", od których młodzi adepci dziennikarstwa mogą się uczyć rzemiosła, powrócił i później. W elbląskich mediach jest niewielu czynnych zawodowo starszych wiekiem dziennikarzy...

Janina Pazio raz jeszcze przypomniała postać Ryszarda Kapuścińskiego, który powiedział, że "dziennikarstwo to literatura tworzona w pośpiechu".

Jeden z młodych uczestników spotkania chciał się dowiedzieć, jakie książki tego guru dziennikarstwa warto przeczytać.

A co po latach zostaje z pracy w mediach?

- Ciekawość, bo nadal jestem wszystkiego ciekawa. Chyba nawet zadaję za dużo pytań, ale ja się z tego cieszę i wydaje mi się, że dziennikarstwo kształtuje dobre cechy - odpowiedziała pani Janina:

This text will be replaced

Zdjęcia: Maciej Kisiel, Krzysztof Chaja

Montaż: Krzysztof Chaja
Produkcja: Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
K.Ś.
|2009-04-25 00:02:47
Świetny materiał. Proszę więcej spotkań z takimi osobami:P
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805299

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.