Legendy i opowieści Elbląga i okolic to zbiór kilkudziesięciu tekstów, których autorami lub tłumaczami są historycy, pisarze, badacze, a przede wszystkim miłośnicy historii...
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa, ciekawa pozycja historyczno-literacka. Wydawcą książki jest znane z promowania dziejów Elbląga wydawnictwo Uran.
Legendy i opowieści Elblaga i okolic to zbiór kilkudziesięciu tekstów, których autorami lub tłumaczami są historycy, pisarze, badacze, a przede wszystkim miłośnicy historii.
Znaleźć tu można nazwiska takie, jak historyk Lech Słodownik, archeolog Marek Jagodziński czy dziennikarz Juliusz Stanisław Marek. W spisie autorów figuruje również... Stefan Żeromski. Ilustracje na motywach starodruków stworzył Jerzy Domino.
Teksty zostały ułożone w rozdziały poświęcone Elblągowi i okolicom. Znajdziemy tu opowieści dotyczące m.in. Braniewa, Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego i Ornety.
Mieszkańcy Paslęka dowiedzą się np. dlaczego miasta bronią diabły i gdzie znajduje się szubieniczna góra... Jest legenda o węgorzu z Tolkmicka, rzecz o sprytnym kapelanie z Kadyn i dzielnym wojsku z Rychlik.
Księga zabiera także w podróż po Mierzei Wiślanej, Żuławach, Wysoczyźnie Elbląskiej oraz do Malborka.
Elblążanie z przyjemnością przypomną sobie zapewne legendę o słynnym Piekarczyku, ale też poznają szczegóły zbrodni w Fiszewie, czy tajemnice Relikwiarza Elbląskiego.
Warto dodać, że są to nie tylko opowieści dotyczące średniowiecza, ale też innych okresów historycznych, po XX wiek włącznie.
Z Lechem Słodownikiem i Dariuszem Bartonem rozmawia Marta Hajkowicz:
This text will be replaced