Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.03.2009 11:03 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:Wojciech Fus - MŁODY ESWIATOWID.PL Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Kontynuacja i Sprzeciw (felieton)
Wystawa skłania do refleksji na temat tego, czym jest współczesna sztuka, fot. Piotr Grdeń - mat. Galerii El
Wystawa skłania do refleksji na temat tego, czym jest współczesna sztuka, fot. Piotr Grdeń - mat. Galerii El
Każdy z nas ma w sobie choć trochę skojarzeń związanych z wyrażeniem „sztuka współczesna”. Niektórym kojarzy się ono z szeroko pojętą sztuką abstrakcyjną, innym - z nietypowymi rozwiązaniami przestrzennymi. Jednak jedno jest pewne: to obszar sztuki zdominowany przez moc ludzkiej idei oraz mnogość i różnorodność przedmiotów ją budujących...

Do piątego kwietnia w Centrum Sztuki Galeria El możemy obejrzeć ekspozycję pod znaczącym tytułem: Kontynuacja i Sprzeciw.

Nazwa tyczy się zarówno wystawy, jak i grupy, która ją stworzyła. W jej skład wchodzą artyści wywodzący się z Wrocławia, którzy od wczesnych lat dziewięćdziesiątych wspólnie zajmują się sztuką, powszechnie określaną mianem współczesnej.

Każdy z nas ma w sobie choć trochę skojarzeń związanych z wyrażeniem „sztuka współczesna”. Niektórym kojarzy się ono z szeroko pojętą sztuką abstrakcyjną, innym - z nietypowymi rozwiązaniami przestrzennymi. Jednak bez względu na wszelkie próby jej zaszufladkowania, jedno jest pewne: to obszar sztuki zdominowany przez moc ludzkich idei oraz mnogość i różnorodność przedmiotów je budujących. Kontynuacja i Sprzeciw jest wręcz idealnym przykładem sztuki współczesnej.

Przeszedłszy między kolejnymi pracami, zaobserwowałem całe mnóstwo różnorodnych materii i odczułem na sobie działanie wielu bodźców, których znaczenie wymyka się jednoznacznej interpretacji.

Zarówno odkrywcze eksperymenty typograficzne*, jak i zamknięte w prostych figurach geometrycznych organiczne formy Darii Mileckiej, tworzą niepowtarzalny klimat i wewnętrzne poczucie odkrywania czegoś zupełnie nowego.

Prace Tomka Fronckiewicza, intrygująco łącząc tak surowe elementy, jak cyfry i kształty geometryczne, udowadniają, że nie istnieje wzór, czy stała, poprzez którą należy trafiać do odbiorców własnej twórczości, a wręcz przeciwnie - przecierają nowe szlaki w umiejętności komunikacji z obserwatorem.

Równie zaskakujące mogą okazać się konstrukcje przestrzenne, które na pierwszy rzut oka prezentują przedmioty dość banalne, ale składające się zazwyczaj na złożoną całość. To właśnie poprzez nią autor wywołuje w nas myślenie o naszej percepcji i zdolności postrzegania tych samych elementów w całkowicie odmienny sposób, zależny od drobnych czynników, którymi artysta zręcznie manipuluje.

Niby tak oczywiste zjawiska, jak na przykład (przedstawione w umiejętny sposób) interakcje kolorystyczne, potrafią sprawić, że niektóre otaczające nas procesy odkryjemy na nowo i być może zastanowimy się nad ich genezą.

Wystawa wydaje się być osobistą próbą dyskusji każdego z artystów pomiędzy nimi a otaczającym ich światem. Ekspozycja może być odbierana na wiele, naprawdę skrajnych sposobów.

Od lat sztuka współczesna spotyka się z niezrozumieniem ze strony najszerszego grona odbiorców. Sprzeciw jest również formą kreacji nowego oblicza sztuki, jaka może zaistnieć w dowolnej postaci – te słowa Jana Chwałczyka, jednego z autorów wystawy, idealnie odzwierciedlają zewnętrzną wymowę Kontynuacji i Sprzeciwu.

Mimo różnych interpretacji czy po prostu odmiennych upodobań do sztuki współczesnej, wystawa jest warta zobaczenia, więc bez względu na to czy lubimy tę dziedzinę, czy wręcz przeciwnie, wzbogacimy się o nowe, zapadające w pamięć doświadczenia. Czas na to mamy do piątego kwietnia.


*typografia - termin mający szereg pokrewnych znaczeń związanych z użyciem znaków pisarskich w druku, prezentacją ich na ekranie monitora komputerowego itp.Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182108

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.