Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.03.2009 03:32 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Panie mają głos!
Iwona Loranc, fot. - mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej
Iwona Loranc, fot. - mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej
Rusza druga edycja Wieczorów pod dobrą gwiazdą. Bohaterką pierwszego koncertu będzie Iwona Loranc. Wystąpi także laureatka ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie Dominika Barabas.

Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej przypomina, że w czasie Wieczorów pod dobrą gwiazdą wystąpili dotąd: Robert Kasprzycki, Grzegorz Tomczak, Szymon Zychowicz, Jarosław Wasik oraz Jacek Gutry, Bartek Kalinowski, Marcin Skrzypczak i Michał Rogacki.

- Tym razem czas na śpiewające nastrojową muzykę w duchu Krainy Łagodności panie. Iwona Loranc i Dominika Barabas wystąpią 31 marca, o godz. 18, w Sali U św. Ducha. We wrześniu do Elbląga przyjedzie Magda Turowska, a w listopadzie - Basia Raduszewska. Koncerty gwiazd dopełnią recitale młodych artystek- zapowiada Arkadiusz Kowalczyk.

Bilety na Wieczór pod dobrą gwiazdą kosztują 10 złotych i są do nabycia na portierni głównej biblioteki.
 
***

Iwona Loranc - piosenkarka, aktorka związana z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, Komedia w Warszawie i Korez w Katowicach; debiutowała w Piwnicy Zamkowej w Bielsku-Białej, gdzie w 1999 roku usłyszał ją Tomasz Dutkiewicz, dyrektor tamtejszego Teatru Polskiego. Choć z wykształcenia była animatorką filmów rysunkowych, a nie aktorką, Dutkiewicz zaproponował jej rolę w teatralnej adaptacji Czyż nie dobija się koni? Horace’a McCoya.

Iwona Loranc zagrała też w inscenizacji Alchemika Paolo Coelho oraz w spektaklu z songami Brechta i Weilla; w 2001 roku zaczęła występować na estradach i festiwalach z zespołem Tricolor. Owocem tej współpracy była płyta wydana dwa lata później.

Na swoim koncie artystka ma wiele sukcesów, jest też laureatką licznych konkursów i przeglądów; najważniejsze nagrody: Grand Prix i nagroda dziennikarzy za wykonanie piosenki Toma Waits’a Dno na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002), nagroda Trytona za wybitne walory artystyczne na festiwalu FAMA w Świnoujściu (2002), I nagroda na 38. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2002).

Iwona Loranc jest uważana za jedną z najciekawszych interpretatorek piosenki artystycznej w Polsce; bierze udział w koncertach telewizyjnych i radiowych, wykonując utwory Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Seweryna Krajewskiego, Zygmunta Koniecznego, Marka Grechuty, Andrzeja Sikorowskiego, Grzegorza Turnau’a, Andrzeja Zaryckiego i Wojciecha Bellona czy Bułata Okudżawy.

W listopadzie 2004 roku nagrała materiał na nową, solową płytę Znaki na niebie. Piosenkę pod tym samym tytułem i stylowe wokalizy nagrała również do filmu Ławeczka; do udziału w nagraniach zaprosiła takie sławy polskiej sceny muzycznej, jak Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Robert Majewski czy Klaudiusz Baran.

W 2008 roku ukazała się płyta Loranc śpiewa Jakubczak z utworami tragicznie zmarłej w wieku 22 lat Ludmiły Jakubczak.

Dominika Barabas pochodzi z Lądka Zdroju. Jest laureatką I nagrody im. Wojtka Bellona oraz nagrody dziennikarzy akredytowanych przy 44. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2008) oraz I nagrody 35. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie.

Artystka obdarzona charyzmatycznym głosem jest najnowszym odkryciem sceny muzycznej w Polsce. Marcin Kydryński powiedział o niej: Urzekła mnie prostotą i energią, jaką ma w sobie, kiedy wyszła na scenę, jeszcze nie zaczęła grać, a już było czuć, że wydarzy się coś niezwykłego.  

Oprac. na podstawie mat. Biblioteki Elbląskiej


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11598
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9945919

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.