Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.03.2009 01:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:Karolina Sarnowska - MŁODY ESWIATOWID.PL Placówka:Biblioteka Elbląska
Krakowskie impresje (relacja)
Robert Kasprzycki
Robert Kasprzycki
O elbląskim koncercie Roberta Kasprzyckiego pisze Karolina Sarnowska z MŁODEGO ESWIATOWID.PL

Nie była to pierwsza wizyta krakowskiego barda w Elblągu. Tym razem jednak odbyła się ona w okolicznościach zgoła nadzwyczajnych. Solowy recital Roberta Kasprzyckiego wraz ze spotkaniem z cenioną poetką Ewą Lipską otworzył pierwszą część Festiwalu 4 Pory Książki - pod hasłem Pora Poezji.

Bezpłatne wejściówki i niemała sława artysty popularnego, choć wciąż tkwiącego w niszy gatunku określanego mianem „poezji śpiewanej”, przyciągnęły do Biblioteki Elbląskiej publiczność liczną i reprezentującą pełen przekrój wiekowy; publiczność łaknącą rozrywki najwyższej próby, tej dogłębnie poruszającej i pobudzającej do refleksji.

Bo w środowy wieczór w gotyckich murach królowało słowo. Słowo, którego mistrzem na te kilka chwil stał się odziany w czerń mężczyzna z gitarą.

Podążając za jego opowieściami, zgromadzeni przenosili się zarówno w czasie, jak i przestrzeni, trafiając odpowiednio do lat 80-tych i poznając historię jedynego Polaka, który opłakiwał śmierć Leonida Breżniewa czy też prosto na krakowski rynek, gdzie przed kawiarnią Vis-á-vis siedzi niestrudzony Piotr Skrzynecki.

Okraszone żartobliwymi, nierzadko autobiograficznymi, anegdotami utwory były jednak w całym tym spotkaniu najważniejsze. Pełne liryzmu, poetyckich obrazów, wyśpiewane głosem przepełnionym emocjami wzbudziły entuzjazm elbląskiej widowni.

Nie zabrakło piosenek tak charakterystycznych dla pana Kasprzyckiego, jak Niebo do wynajęcia czy Zapiszę śniegiem w kominie, kiedy powściągliwa dość i raczej pełna rezerwy publiczność ochoczo dołączyła do śpiewania.

Kilkanaście minut po godz. 21 Robert Kasprzycki, który zadowolił audytorium niezupełnie niespodziewanymi bisami i zupełnie spontaniczną recytacją zszedł ze sceny żegnany salwami oklasków. Chwilę później podpisywał swoje świeżo wydane książki, pełne słów ważnych i znaczących, a elbląska publiczność wyruszyła w miasto przyprószona białymi płatkami śniegu...

***

Warto też przeczytać relację ze spotkania z Ewą Lipską:


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10178512

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.