Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.03.2009 02:30 Kategoria:Film / Media Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Filmowa teoria i praktyka
To książki nie tylko dla specjalistów, ale też wszystkich, których interesują kulisy tworzenia filmów
To książki nie tylko dla specjalistów, ale też wszystkich, których interesują kulisy tworzenia filmów
Przez lata na polskim rynku księgarskim było niewiele pozycji dotyczących warsztatu filmowego i telewizyjnego oraz praktycznej strony tego rodzaju twórczości, a za książki w języku angielskim trzeba słono zapłacić. Na szczęście w ostatnim czasie sytuacja poprawia się.
Zapotrzebowanie na tego typu literaturę jest coraz większe, choćby ze względu na większą, niż kiedyś, dostępność sprzętu, na którym można robić filmy - i telewizję.

Na szczęście, w ostatnim czasie publikacje dotyczące warsztatu filmowego wydaje Wydawnictwo Wojciech Marzec. Są to głównie przekłady pozycji amerykańskich, a to przecież Amerykanie stworzyli najlepszy na świecie system produkcji filmowej.

W lutym ukazały się dwie książki: Światło w filmie Blaina Browna oraz Sztuka produkcji filmowej Gregory Goodella, amerykański bestseller, przetłumaczony na kilkanaście języków. W Polsce rynek producentów dopiero się tworzy, dlatego wielu osobom przydadzą się nie tylko informacje na temat przygotowania i realizacji produkcji, ale też opracowane specjalnie dla polskiej wersji podręcznika wzory dokumentów, przykładowe druki i materiały.

W ubiegłym roku ukazały się: Gramatyka języka filmowego Daniela Arijona, Angielsko-polski słownik terminologii filmowej Remigiusza Bociana i Michała Zabłockiego oraz Format scenariusza filmowego Martina Schabenbecka, a w 2007 - 5tajników warsztatu filmowego - klasyczna pozycja Josepha Mascelli i Sztuka reżyserii filmowej Toma Kingdona.

Na rynku jest też podręcznik dla aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych Stephena Booka, W mgnieniu oka - sztuka montażu filmowego Waltera Murcha czy Jak napisać scenariusz filmowy Robina Russin oraz Williama Missouri Downsa - książka potrzebna, bo i scenarzystów w Polsce mamy jak na lekarstwo.

Kilkusetstronicowe tomy są napisane przystępnym językiem i - co ważne - są w cenach na każdą kieszeń.

A do sięgnięcia po nie zachęcają, jak można przeczytać na okładkach, tak znane postaci światowego i polskiego filmu, jak David Lynch, Ridley Scott, Krzysztof Zanussi, Feliks Falk czy Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11231
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7587342

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.