Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.02.2011 10:55 Miasto:Warszawa Kategoria:Społeczeństwo Autor:1133 Placówka:Biblioteka Narodowa
Nie o czytanie tu tylko chodzi...
Kadr z reportażu na temat Programu Rozwoju Bibliotek
Kadr z reportażu na temat Programu Rozwoju Bibliotek

W 2010 roku 56 % Polaków nie zajrzało nawet do jednej książki, w ciągu ostatniego miesiąca tylko 54 % osób czytało teksty dłuższe niż trzy strony - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS OBOP.

Badania na reprezentatywnej, ogólnopolskiej, losowej próbie osób powyżej 15. roku życia miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Zebrano 2008 wywiadów.

Kto nie czyta? Osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, mieszkańcy wsi, ludzie starsi - powyżej 60. roku życia, bezrobotni, renciści oraz osoby ubogie.

W grupie 44 % czytających są ludzie po studiach, mieszkańcy wielkich miast, młodzież w wieku 15-19 lat i studenci, specjaliści i kierownicy, prywatni przedsiębiorcy, a także osoby dobrze sytuowane.

Niestety, w ciągu ostatniego roku ani jednej książki - książki szeroko rozumianej, także albumów, poradników, encyklopedii, słowników, e-book?ów - nie przeczytało aż ? osób z wykształceniem wyższym, 33 % uczniów i studentów, 36 % kierowników i specjalistów oraz połowa pracowników administracji i usług.

Wielu z nas nie czyta także tekstów dłuższych, niż trzy strony maszynopisu. Do tego, że w ostatnim miesiącu nie poświęciło swojego czasu i uwagi na nieco dłuższą lekturę przyznało się 20 % osób z wykształceniem wyższym, 27 % uczniów i studentów, 26 % kierowników i specjalistów, a także 36 % pracowników administracji i usług.

W komentarzu do badań dr Roman Chymkowski z Pracowni Badań Czytelnictwa wskazuje, że temat kultury czytelniczej bywa często niewłaściwie rozumiany jako wyłącznie "część wąsko pojętej "kultury", czyli sfery, która w tym ujęciu właściwie tożsama jest z tym, co  ludzie robią w czasie wolnym":

"(...) W tym duchu mówi się wiele o tym, że książki mają swoją formą zachęcać do czytania, a biblioteki publiczne powinny być pełne atrakcji, przyciągających zwłaszcza młodych ludzi, którzy - zapewne mimochodem - zainteresują się też czytaniem.

Pomija się w tym rzecz  najważniejszą - mianowicie to, że czytanie jest źródłem wiedzy, a zdobywanie wiedzy, nie musi być przedłużeniem zabawy; rzecz w tym, żeby ludzie mieli potrzebę ciągłego rozwoju poprzez wzbogacanie swoich narzędzi rozumienia świata, a nie żeby znajdowali rozkosz w unikaniu telewizji czy kina (...)" - pisze dr Roman Chymkowski.

Więcej informacji na temat badań można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

***

Warto też obejrzeć telewizyjne nagrania, jakie zrealizowaliśmy na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, w związku z Programem Rozwoju Bibliotek. Zobacz, co powiedzieli nam:

- dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej

- Jacek Wojnarowski, szef Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie

- Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Na temat Programu Rozwoju Bibliotek powstał również reportaż.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11328
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8560831

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.