Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.01.2009 05:27 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Krzysztof Chaja Agnieszka Jarzębska Placówka:Biblioteka Elbląska
Skarb Nr 56 - zobacz!
Dr Tomasz Makowski, fot. - kadr z materiału telewizyjnego
Dr Tomasz Makowski, fot. - kadr z materiału telewizyjnego
Około 70 proc zasobów polskich bibliotek i archiwów zostało zniszczonych w wyniku II wojny światowej. Do tego trzeba doliczyć straty z wcześniejszych okresów. Jaką część zagrabionych zbiorów udało się odzyskać? Jak na tle innych cennych kolekcji z Narodowego Zasobu Bibliotecznego wypada elbląska? - zapytaliśmy dyrektora Biblioteki Narodowej dr Tomasza Makowskiego.

Dyrektor był gościem piątkowej uroczystości z okazji wpisania Biblioteki Elbląskiej do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Książnica jest 56. placówką, której księgozbiór został uznany za bezcenny dla polskiej kultury.

Dr Makowski wyjaśnia, że decyzję o wpisaniu do NZB opiniuje Rada Do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego, która w przypadku elbląskiej biblioteki była jednomyślna:

- wersja dla szybszych łączy internetowych:- wersja dla słabszych łączy internetowych:W wyniku ostatniej wojny polskie biblioteki i archiwa poniosły gigantyczne straty. Jak na tle innych ocalałych kolekcji z Narodowego Zasobu Bibliotecznego wypada elbląska?:

- wersja dla szybszych łączy internetowych:- wersja dla słabszych łączy internetowych:Szef Biblioteki Narodowej przypomina, że problem odzyskania utraconych w czasie wojny dóbr kultury, w tym zasobów bibliotecznych, jest niezwykle trudny i skomplikowany:

- wersja dla szybszych łączy internetowych:- wersja dla słabszych łączy internetowych:Posiadanie cennego księgozbioru to splendor, ale także obowiązek troskliwego utrzymania go dla dobra regionu i całego kraju:

- wersja dla szybszych łączy internetowych:- wersja dla słabszych łączy internetowych:Jeśli masz problemy z odbiorem programów internetowej telewizji eKultura TV, pobierz kodeki (link do strony firmy Microsoft):
 


Reporterka: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia, montaż: Krzysztof Chaja

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11460
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9228487

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.