Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.01.2009 03:15 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Biblioteka Elbląska
Nasz narodowy skarb - posłuchaj!
Jako pierwsza konserwacji doczeka się kolekcja zielników...
Jako pierwsza konserwacji doczeka się kolekcja zielników...
Zbiory Biblioteki Elbląskiej wśród najcenniejszych w kraju - placówka otrzymała dziś oficjalny dokument potwierdzający wpis do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Dziś została też otwarta pracownia konserwacji i digitalizacji.

W Polsce jest 1200 bibliotek naukowych, publicznych jest 8,5 tysiąca, tyle samo szkolnych, są jeszcze również biblioteki pedagogiczne i inne.

Do tej pory tylko 55 z nich wyróżniono zaliczeniem do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Biblioteka Elbląska jest 56. placówką.

- Biblioteka Elbląska została zaliczona do ekstraklasy bibliotek, obok Biblioteki Narodowej, Jagiellońskiej czy Ossolineum. To przede wszystkim uznanie, że książnica posiada zbiory bezcenne dla polskiej kultury. Są też wymierne korzyści. Jeśli dany zasób został zaliczony do NZB, ma pierwszeństwo do otrzymywania funduszy, np. na konserwację. Dla samej placówki jest to wskazanie, że swój cenny zasób powinna szczególnie chronić - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Szef elbląskiej biblioteki Jacek Nowiński mówi, że dzisiejsza uroczystość to wydarzenie ważne nie tylko dla placówki, którą kieruje:- Wpis na elitarną listę to certyfikat jakości naszych zasobów - mówi Jacek Nowiński:Pracownia konserwacji i digitalizacji została wyposażona za pieniądze z ministerstwa kultury. Kadra, która w niej pracuje, na razie jest zamiejscowa:Zabytkowy księgozbiór Biblioteki Elbląskiej liczy 57 300 woluminów. Jego główny trzon stanowi kolekcja biblioteki słynnego Gimnazjum Elbląskiego, która później została przekształcona w Bibliotekę Miejską. Najcenniejsze są inkunabuły i starodruki:


Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11522
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9578501

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.