Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.01.2009 01:30 Miasto:Olsztynek Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Olsztynek w elicie muzeów - zobacz!
Kadr z materiału telewizyjnego
Kadr z materiału telewizyjnego
Skansen w Olsztynku został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów. Tym samym muzeum znalazło się w elitarnej setce polskich muzeów, które może poszczycić się tym wyróżnieniem.

Spośród 920 muzeów działających w Polsce wpisem do rejestru, jak informuje Urząd Marszałkowski w Olsztynie, doceniono dotychczas tylko 99 instytucji. Znalezienie się w ich gronie, a tym samym uzyskanie swoistego certyfikatu jakości instytucji, to zatem wyjątkowe wydarzenie.

- Długo się o to staraliśmy, bo skansen w Olsztynku jest unikalnym miejscem nie tylko na Warmii i Mazurach, ale w całej Polsce. Docenia to coraz więcej osób. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło blisko 80 tysięcy zwiedzających - podkreśla marszałek Jacek Protas. – Placówka od lat propaguje ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego regionu, więc uznanie ze strony ministerstwa kultury budzi uzasadnioną radość. Przy staraniach o wpis do rejestru Muzeum Budownictwa Ludowego musiało nie tylko podsumować dotychczasową pracę, ale też przedstawić wizję działania w przyszłości. Wartością dodaną jest zakup odpowiedniego oprogramowania komputerowego i digitalizacja zbiorów.

Minister kultury wpisał olsztynecki Park Etnograficzny do Państwowego Rejestru Muzeów 30 grudnia.

Zgodnie z ustawą o muzeach, o wpis mogą ubiegać się tylko placówki, które gromadzą zbiory o dużym znaczeniu dla kultury polskiej, zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, posiadają odpowiednie pomieszczenia do prowadzenia działalności oraz stałe źródła finansowania.
 
Znalezienie się w rejestrze daje prawo do używania nazwy Muzeum Rejestrowe oraz możliwość korzystania ze szczególnej ochrony i pomocy finansowej państwa.
 
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku jest instytucją Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Promuje różne okresy historii naszego regionu.
 
Odwołując się do okresu średniowiecza, muzeum podejmuje się rekonstrukcji fragmentu murów obronnych Olsztynka z XIV wieku. Rozpoczynają się prace archeologiczne na Górze Czarownica, odkrywające okres epoki żelaza (IV w. p. n. e). Trwają prace nad projektem archeologii doświadczalnej Osada Amalang, reanimujące kulturę plemion Prusów - historycznych mieszkańców Warmii i Mazur. Rozpoczął się także program, który ma na celu wzbogacenie oferty muzeum, wyeksponowania zanikającego dziedzictwa regionu: rolnictwa i świata zwierzęcego.

***

Aby obejrzeć felieton, który na temat skansenu w Olsztynku przygotowali dziennikarze eswiatowid.pl, przejdź na stronę:


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726217

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.