Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Kronika przemyśleń codziennych - posłuchaj!
Marek Wawryn, fot. - kadr z materiału telewizyjnego
Marek Wawryn, fot. - kadr z materiału telewizyjnego

Pobyt w sanatorium, Siała baba mak, Praca domowa - te i inne utwory znalazły się w zbiorze opowiadań Marka Wawryna, znanego elbląskiego artysty plastyka, nauczyciela i pisarza. Promocja książki - w przyszły czwartek, 22 stycznia.

Publikacja zawiera m.in. opowiadania, które zdobyły tytuł Elbląskiego Rękopisu 2007 Roku i została sfinansowana ze środków Urzędu Miejskiego oraz Fundacji Elbląg, wydawcy książki.

W czasie spotkania w Galerii El laudację wygłosi recenzent wydawnictwa dr Ryszard Tomczyk. Udział zapowiedzieli też, obok samego Marka Wawryna, także wiceprzewodniczący Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych Arkadiusz Jachimowicz oraz pełniący obowiązki dyrektora Galerii El Jarosław Denisiuk.

Jak można przeczytać w informacji prasowej na temat tego wydarzenia, Marek Wawryn przedstawi również swoją oryginalną kompozycję Życie kolorowe chociaż guzik warte.

Artysta tak o niej pisze:

"Pracę swoją nazwałem: Życie kolorowe, chociaż guzik warte. Równie dobrze mógłbym ją nazwać: Rola guzika w życiu człowieka, czy coś w tym rodzaju. Impulsem, który skłonił mnie do wykonania tej pracy, był widok pokaźnego worka z guzikami, na jaki natrafiłem na rynku.

Setki guzików, które łączyły lewą i prawą stronę różnych ubiorów. Guziki, które stanowiły ozdobę różnych strojów, wkładanych na jakieś okazje; każdy z nich zawierał w sobie pretekst do wspomnień. Od urodzin właściciela, aż do śmierci. Wiele z nich było szczególnie dobieranych, by podkreślić urodę, określić gust właściciela, jego charakter, zalety, majętność i cokolwiek jeszcze.

Podkreślam jednak: to nie jest wystawa mojego zbioru guzików.

Spacerując brzegiem morza, na granicy wody i piasku można zauważyć cienką linię, utworzoną z drobnych kamyczków, patyczków, muszelek i czasami bursztynów. Przyjmując, że jedną stroną ubioru, stroju Ziemi jest piasek, a drugą jest woda, można wyobrazić sobie, że te, wciąż poruszające się na styku drobiazgi, pełnią rolę guzików, zapinanych i rozpinanych w nieregularnym rytmie fal. Przez wieki ludzie związani ze sztuką zajmowali się obserwacją natury, która była powodem powstania ich prac.

Podkreślam jednak: inspiracja nie jest przyczyną powstawania sztuki.

Impulsem, który skłonił mnie do wykonania tej pracy, był wprawdzie widok zmieniającego się zapisu kontaktu wody i ziemi, dlatego na moim płótnie ścieżka guzików i guziczków przybrała postać zbliżoną do tej naturalnej. Nie jest to jednak tylko naśladownictwo plaży, gdyż byłoby to banalnym kiczem, przypominającym bursztynowe obrazki sprzedawane na bazarach.

Ścieżka guzików na moim obrazie jest ścieżką ludzkiego życia. Od urodzin, aż do śmierci.

Mogę spróbować przyjąć, że guziki są nierozłącznie z człowiekiem w bardzo wielu życiowych sytuacjach. Mogę spróbować przyjąć, że życie ludzkie jest guzik warte, albo warte guzika, guzików. W którymś momencie guzik staje się rekwizytem, symbolem, znakiem czasu. Jest również odwrotnie: w pewnym momencie znak czasu, symbol staje się jak guzik rekwizytem, namiastką historii, bez znaczenia.

Jest to tematem drugiego elementu mojej pracy. Przyszyte do ubioru srebrne i złote guziki, przypominające dawne generalskie, regimentarskie insygnia dla wielu z nas mają tylko takie znaczenie. Byłoby banalne, gdybym kupił na rynku kilogram czy dwa prawdziwych odznaczeń i poprzyszywał do jakiejś marynarki. Mam szacunek do odznaczeń mimo, że stają się guzik warte z powodu zatarcia czasu, pamięci bądź wątpliwych okoliczności ich wręczania, bądź deprecjonowania ich przez ludzi. Trzecim elementem mojej pracy są światełka. Światełka pamięci, światełka nadziei, światełka w ciemności".

W czasie wieczoru autorskiego będzie można kupić książkę w cenie 10 złotych. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.

Początek o godz. 18.

Wstęp jest wolny.

***

Zachęcamy także do:

- wysłuchania archiwalnej radiowej rozmowy z synem pisarza i artysty Michałem Wawrynem, który przeczytał też fragment jednego z opowiadań ojca,

- obejrzenia reportażu, który w lutym ubiegłego roku przygotowaliśmy przy okazji promocji Almanachu Literackiego Fundacji Elbląg,

- lektury relacji z promocji Almanachu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10725616

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.