Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.11.2008 05:26 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Spotkanie z reporterem
Wojciech Tochman
Wojciech Tochman
Wojciech Tochman - znakomity reportażysta i dziennikarz Gazety Wyborczej pojutrze, w czwartek, 13 listopada, spotka się w czytelnikami w Elblągu.

Zbiór jego reportaży Schodów się nie pali był w finale nagrody Nike 2001. W 2002 roku, za teksty podtrzymujące tradycje literackiego reportażu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z byłej Jugosławii, Wojciech Tochman był nominowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa, którą przyznaje dziennik Rzeczpospolita; w 2004 roku znalazł się w finale prestiżowej nagrody Prix RFI Témoin du Monde przyznawanej w Paryżu przez Radio France International...

Pozostałe książki Tochmana to: Jakbyś kamień jadła (2002) - reporterska opowieść z podróży do Bośni, Córeńka (2005) - o poszukiwaniach dziennikarki Gazety Wyborczej Beaty Pawlak po zamachu terrorystycznym na wyspie Bali oraz Wściekły pies (2007).

O swoim pisaniu mówi w wywiadach: Nie chcę kogokolwiek swoim pisaniem wzruszać. Staram się pisać tak, by poruszać, wstrząsać. (…) Z takiego poruszenia coś może dobrego wyniknąć, ze wzruszenia najwyżej mokra chusteczka - i jeszcze: reporter powinien się dziwić, nie wiedzieć, szukać odpowiedzi. Człowiek, który wszystko wie, może będzie wielkim mędrcem, ale dobrym reporterem na pewno nie...

Tochman to nie tylko wrażliwy reporter, ale też założyciel i wolontariusz fundacji ITAKA, która poszukuje zaginionych i pomaga ich rodzinom. Był również twórcą i gospodarzem telewizyjnego programu Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.

Spotkanie, które poprowadzi Piotr Derlukiewicz, redaktor naczelny elbląskiej gazety internetowej www.portEl.pl, jest częścią ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Program jest adresowany do czytelników bibliotek publicznych. Jego twórcom zależało na tym, by stworzyć okazję do rozmowy o książkach, ożywić środowiska osób skupionych wokół bibliotek, a także zachęcić samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.

Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej przypomina, że Dyskusyjne Kluby Książki działają przy bibliotekach stopnia wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego i gminnego od kwietnia 2007 roku. Ich pracę koordynują przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Spotkanie w sali audiowizualnej (Spatium Novum) Biblioteki Elbląskiej rozpocznie się o godz. 19.

Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389218

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.