Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.11.2008 01:58 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesłana, OK Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
A jak... Amen
Prace Jakuba Pieleszka, Krzysztofa Polkowskiego i Mariusza Warasy będzie można oglądać od jutra w elbląskiej Galerii El. Wernisaż o godz. 18. 

- Słowo "amen" w języku hebrajskim oznacza "zaiste" lub "na pewno" i występuje w Starym Testamencie na ogół w kontekście sakralno-kultowym. Jego znaczenie odnosi się do odpowiedzi na słowo Boże, boskie obietnice - tłumaczą organizatorzy wystawy.

Tym razem jednak Amen to spotkanie trzech artystów: Jakuba Pieleszka, Krzysztofa Polkowskiego i Mariusza Warasy.

Prace dotykają szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej, z jej symboliką, ikonografią, liturgią kościelną i dogmatami religii w kontekście współczesnym.

- Dla nas jest to oczywiste, lecz wcale nie musi takie być. Dotknięcie tej strefy narzuca artyście odpowiedzialność za emocje odbiorcy, które mogą się pojawić - kontynuują autorzy ekspozycji. - Ufamy, że wykazaliśmy w tym zakresie wystarczające wyczucie, które musieliśmy pogodzić z wolnością artystycznej wypowiedzi. Jeśli jest inaczej, będziemy niepocieszeni. Wystawa jest skierowana nie tylko do wierzących.

Jakub Pieleszek zajmuje się malarstwem, instalacjami, rzeźbą, dźwiękiem, filmem i teatrem. Był członkiem grupy PRG_art działającej przy Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: Młodzi Młodego Miasta, Reklama w Sztuce, Wystawa w przejściu podziemnym, Obrazy wodoodporne, Artyści przeciw wojnie Jaka młodzież dziś taka Polska jutro. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2004 roku otrzymał stypendium ministra kultury.

Krzysztof Polkowski oprócz malarstwa i rysunku tworzy instalacje przestrzenne. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu konkursów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.
 
Grafik i malarz Mariusz Waras jest też architektem - amatorem. Lubi podróżować. Głównym motywem jego twórczości jest pejzaż miejski. Jego prace można zobaczyć np. w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie, Pradze, a także w galeriach.

W wolnych chwilach jest kuratorem galerii billboardowej w Gdyni oraz archiwistą - kolekcjonerem polskiej sztuki ulicy. Jako grafik był wielokrotnie nagradzany w konkursach. Jest autorem kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city.

Wernisaż wystawy Amen odbędzie się 6 listopada, o godz. 18.

Prace artystów będzie mozna oglądać do 7 grudnia.

Galeria El jest czynna codziennie, od godz. 10 do 18, a w niedzielę w godz. 10-17.

Bilety kosztują 4 i 2 złote.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182087

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.